Kada je u pitanju daska na wc šolji, postoje dva tipa ljudi. Oni koji uvek ostave spušten i oni koji uvek ostave podignut poklopac na WC šolji.
Foto: Shutterstock
I njihove prepirke s tim u vezi. Ali nećemo se time baviti u ovom tekstu.
Ono što je bitno jeste da li vodu puštate dok je poklopac podignut, ili dok je spušten.
A evo i zašto je to jako važno.
Prema pisanju WellandGood-a, puštanje vode sa podignutom daskom rezultira takozvanim toaletnim pljuskovima, objašnjava mikrobiolog Džejson Tetro. Rafi se o rasipanju mikroskopskih čestica, kao rezultat ispiranja toaleta, prenosi Objektiv.
Foto: Shutterstock
Postoje dokazi da specifični patogeni, kao što je norovirus ili SARS mogu da se šire toaletnim erosolima. Pretpostavlja se da se širenje patogana može smanjiti spuštanjem poklopca wc šolje pre ispiranja, ili upotrebom toaleta sa nižim pritiskom.
Postojanje tog aerosola, naučnici su otkrili još 1955. godine, kada su stvoreni različiti mehanizmi ispiranja wc šolje.
“Radi se o sličnom aerosolu kao kod kapljica koje nastanu nakon što kijamo ili kašljemo. Nakon što pustimo vodu, te kapljice se talože na bilo kojoj površini i do nekoliko metara oko wc šolje. To znači da će, ako puštate vodu sa podignutom daskom, a u blizini se nalazi vaša četkica za zube ili peškiri, kapljice sa mogućim tragovima fekalija možda završiti na njima”, objašnjava Tetro.
Foto: Shutterstock
Za potrebe istraživanja o wc šoljama, istraživači su “zasuli” toalet fekalnim suspenzijama C. difficile, bakterije koja uzrokuje dijareju i kolitis i otkrili su široko širenje velikih kapljica kada je toalet ispran bez poklopca.
C. difficile su pronašli na visini do 25 santimetra iznad wc šolje i do 90 minuta nakon ispiranja, u koncentracijama 12 puta većim sa podignutim poklopcem nego sa spuštenim.
Kako to može da utiče na zdravlje?
“Izgleda da takav aerosol može da bude uzrok zaraze, pogotovo virusa koji uzrokuju probavne probleme i lako se šire na taj način, kao što je norovirus. Bakterije ne predstavljaju takav problem” , kaže Tetro.