Koja je razlika između svađe i verbalnog zlostavljanja

Koja je razlika između svađe i verbalnog zlostavljanja

Ne postoji veza u kojoj nema svađa, ali postoji granica preko koje mnogi prelaze, a da nisu ni svesni da su ušli na teren verbalnog zlostavljanja. Koja je razlika između svađe i verbalnog zlostavljanja?

Foto: Shutterstock

Dok je fizičko nasilje nešto o čemu se priča, o psihološkim ranama se razgovara mnogo ređe iako imaju ozbiljne posledice, baš kao i fizičko nasilje. Kako bi razjasnila tanku granicu između svađe i verbalnog zlostavljanja, psihološkinja Juli Fraga dala je šest primera koji će vam pomoći da otkrijete da li ste u nasilnoj vezi.

Vređanje, psovanje i kritikovanje

Zlostavljači se najčešće osećaju bespomoćno, što ih tera da moć i kontrolu pokušavaju da ostvare okrivljavanjem i sramoćenjem drugih. Vrlo često počinju da vređaju i nekonstruktivno kritikuju kad god im se za to pruži prilika.

Ako vas partner neprestano psuje i stalno iznova prenaglašava vaše mane kako bi napao vaš karakter, moglo bi se raditi o pokušaju da vas učini bespomoćnim.

Uvrede kao što su "nikada ne znaš o čemu pričaš" ili "ne grešim ja, ti si samo preglup(a) da bi shvatio/la", mogle bi značiti da druga strana ima nameru da preuzme kontrolu u vezi tako da vas natera da se osećate loše.

Manipulacija

Zlostavljači ne moraju nužno da urlaju i psuju svaki put kada se posvađate. Ponekada koriste taktiku izazivanja osećaja krivice kako bi vas naterali da se osećate loše. "Da ti je zaista stalo do mene, ne bi menjao planove za večeras" ili "mislio sam da imamo posebnu vezu, ali verovatno grešim jer da smo bliski, ne bi se ponašala tako".

Cilj ovakvih optužbi je da vas natera da preispitujete svoje odluke ili čak da preuzmete odgovornost za konflikt koji niste ni započeli.

Foto: Shutterstock

Poricanje i okrivljavanje

"Nikada te nisam nazvao kučkom, nego sam rekao da se ponašaš kao kučka. Nije moj problem što ne shvataš razliku." Verbalni zlostavljači često poriču stvarnost obezvređujući vaša osećanja. Ovaj tip manipulacije ima cilj da vas natera da se osećate kao da gubite razum.

Ljudi koji to rade imaju naviku da izvrću istinu čak i kada im ukažete na očigledno, pa tvrde da ste ih pogrešno razumeli. Tokom vremena, ovaj uzorak ponašanja kao posledicu ima narušavanje samopouzdanja druge osobe ili da vremenom počinjete da se oslanjate na njihove sugestije jer sumnjate u sopstvenu percepciju stvari.

Medeni mesec

Posle najgorih svađa zlostavljači vrlo često pokušavaju da se iskupe poklonima i lepim ponašanjem. Govore da ih je sve to rastužilo i da ne znaju kako bi mogli bez te osobe, iako nisu u potpunosti preuzeli odgovornost za svoje ponašanje.

Kada je zlostavljanje suptilno, ovaj tip ponašanja često zna da prikrije opasnosti ponavljanja napada. Ako se to neprestano ponavlja, a vi se užasavate svađe, možda ste uhvaćeni u začaran krug nasilja.

Foto: Shutterstock

Ljubomora i paranoja

Posle noći provedene s prijateljima nasilni partneri mogli bi da vas optuže da ne obraćate dovoljno pažnje na njih ili da ste zaljubljeni u nekog prijatelja ili kolegu.

Ako to poričete, tražiće vam da im pokažete poruke i e-mailove. Duboko u sebi zlostavljači se često osećaju bezvredno i umesto da otvoreno pričaju o svojim strahovima, te strahove projektuju na druge.

Omalovažavanje

"Ne znam zašto misliš da je tvoj posao toliko bitan, nije da si išao/išla na neki prestižan fakultet." U trenucima kada vam pokušava oduzeti moć, zlostavljač pokušava da obezvredi vaša dostignuća ili vas omalovažava na osnovu izgleda.

U isto vreme prenaglašava sopstveni osećaj važnosti i uspeha. Vređaće vas u javnosti, a ako mu ukažete na to da vas je povredio, insistiraće na tome da niste razumeli šta je hteo da kaže.

Sve ovo su, dugoročno gledano, izuzetno štetne stvari za vaše psihičko stanje. Zato, ako sumnjate da ste u nezdravoj vezi, popričajte s prijateljima kojima verujete ili zatražite stručnu pomoć.

Zatvoreno za komentare.