Čovek trećinu života provede spavajući a dobar san nam je neophodan kako bismo odmorili i telo i dušu. Nesanica pak otežava svakodnevno funkcionisanje, naročito kada potraje danima, odnosno noćima.
Foto: Shutterstock
No stručnjaci, ukazuju na jednu drugu stvar, a to je da za naše zdravlje nije svejedno ni kako, odnosno u kojoj pozi spavamo. Svako od nas ima svoju omiljenu ali nije svaka dobra.
Foto: Shutterstock
Najbolje je spavati na leđima, jer spavanje u ovoj pozi, drži vrat i kičmu u neutralnom položaju a opušta vratne mišiće. Dobre strana spavanja na leđima je i u tome što se tako podstiče dotok krvi u mozak a leđa se dodatno ne pritiskaju i ne izlažu riziku od nastanka bolova. Ovaj položaj međutim nije dobar za osobe koje hrču dok spavaju.
Foto: Shutterstock
Spavanje na boku je takođe dobro, posebno na levom, jer se tako smanjuju mogući problemi sa želudačnom kiselinom. Osobe koje pate od bolova u vratu i leđima, trebalo bi da se naviknu na spavanje na boku. Takođe i oni koji imaju problem sa hrkanjem, te trudnice pošto ne pravi pritisak na leđa i generalno je dobar i po majku i po bebu.
Loša strana spavanja na levom boku je u tome što su tako pritisnuti unutrašnji organe kao što su jetra i pluća. Što se tiče spavanja na desnom boku ono pak može da pogorša probleme se želudačnom kiselinom.
Foto: Shutterstock
Položaj fetusa, tj. spavanje na boku s kolenima sastavljenim na grudima, je loš položaj zato što može da rezultira bolovima u leđima ali i borama. Njime se stvara pritisak na zglobove i leđa, koji je tim veći što su kolena i brada bliži.
Foto: Pixabay
Od spavanja u položaju fetusa, gore je samo spavanje na stomaku. Ono je loše jer ne podržava prirodni položaj kičme a velika je verovatnoća da ćete se posle noći prospavane na stomaku, probuditi sa bolom u leđima. Takođe i da će vam mišići vrata i ramena biti napeti. Zato se nikako ne preporučuje onima koji kubure sa bolovima u vratu i leđima. Preporučuje se jedino osobama koje hrču.