Koje cveće može da ošteti vaše zdravlje tokom zimskih meseci

Koje cveće može da ošteti vaše zdravlje tokom zimskih meseci

U narednih nekoliko meseci, zbog niskih spoljnih temperatura, sobno cveće će morati da bude unutra, u kući. Dobro je znati sa čime delimo životni prostor, jer među cvetnim vrstama ima i takvih koje nije baš poželjno držati u kući ili ih barem ne treba seći, kako se ne bi došlo u dodir sa njihovim sokovima koji mogu da izazovu zdravstvene probleme, kao što su glavobolja, alergija, nesanica i slično.

Foto: Pixabay

Poseban oprez neophodan je kod porodica sa malom decom, jer sokovi nekih biljaka mogu da budu otrovni po mališane ukoliko neoprezno dođu do njih i progutaju ih. Zato je najbolje problematične biljke ili ne držati u kući sa malom decom ili ih skloniti izvan njihovog domašaja, npr. na police gde deca ne mogu da ih dohvate.

Foto: Shutterstock

Potencijalno otrovne su klivija, difenbahija, inače veoma omiljena biljka kod nas, zatim filadendron, odnosno njegovi listovi, azaleja, hortenzija, kroton, ljiljani.

Ljiljani, na primer, noću upijaju kiseonik, a ispuštaju ugljen dioksid, što kod ljudi može da izazove jutarnju glavobolju ili nesanicu. 

Zbog toga ove biljke nikada ne treba držati u spavaćoj sobi, već ih čuvati u drugim prostorijama, predsoblju, hodnicima i slično.

Foto: Pixabay

Za razliku od pomenutih biljaka, postoje i one cvetne vrste koje je poželjno imati u kući jer mogu da očiste vazduh. Naime, jedne imaju sposobnost da apsorbuju štetna zračenja koja emituju ekrani televizora, monitori računara, mobilni telefoni, mikrotalasne pećnice i drugi kućni uređaji, a druge neutrališu štetne hemijske supstance iz boja, lakova, razređivača i sredstava za čišćenje.

Dobri neutralizatori pomenutih hemikalija su dracena i fikus a kada je reč o štetnim zračenjima kućnih aparata u njihovom neutralizovanju su od najveće pomoći kaktusi, paprat, aloja.

Foto: Pixabay

Nije neophodna baš šuma biljaka u stanu da bi ga očistile od hemikalija i zračenja. Dovoljno je da broj kvadrata u stanu podelite sa deset i dobićete broj biljaka koje su vam neophodne, pošto je jedna dovoljna da čistim drži 10 metara kvadratnih.

Zatvoreno za komentare.