Koju hranu ne smete da dajete psima?

Koju hranu ne smete da dajete psima?

Većina nas zna da psi ne bi trebalo da jedu čokoladu ili grožđe, ali je pitanje da li o tome misle i vlasnici čiji psi žive u dvorištima sa zasadima voća ili u porodicama sa malom decom, gde su slatkiši obično nadomak i ruke i šape.

Foto: Pixabay

Zato je važno da sve namirnice koje se ne preporučuju ljubimcima čuvamo van njihovog domašaja, a evo i koje:

Crni i beli luk

Luk je izuzetno opasan za ljubimce. Potpuno je netačno da pas koji jede beli luk neće imati buve ili da se neće ugojiti, što je odomaćena zabluda među vlasnicima. Psi ne bi trebalo da jedu ni crni, a naročito beli luk, i to u svim oblicima – sirov, u prahu, kuvan ili dehidriran.

Foto: Pixabay

Veliki unos ovog povrća ugrožava crvena krvna zrnca, što može dovesti do anemije, ali i povraćanja, slabog apetita, usporenosti i otežanog disanja. Razlog za to je propil-sulfid, koji se nalazi u luku i koji je izuzetno štetan za zdravlje pasa. 

Žitarice

Nije pravilo, ali poslednjih godina sve se više govori o štetnosti, ili makar beskorisnosti pojedinog zrnevlja za pseći organizam. Problem mogu da naprave kukuruz, pšenica, pirinač, ali i druge vrste žitarica.

Foto: Pixabay

Problem dodatno pogoršavaju pesticidi, kojima se biljke tretiraju na njivama i čiji se tragovi teško uklanjaju. Umesto žitarica, kako se savetuje u poslednje vreme, u činijama naših ljubimaca trebalo bi da je više povrća, sa kojim bi uzeli dovoljne količine ugljenih hidrata i skroba.

Šećer

Šećer u sirovom stanju potpuno je nepotreban vašem psu, koji potrebu za ovom materijom nadoknađuje uzimanjem druge hrane poput voća ili povrća.

Foto: Pixabay

Vlasnici pasa su često bolećivi prema štencima, pa u njihove činije znaju da zalutaju i kolači, što nikako nije dobro. Previše šećera dovodi do stomatoloških problema, gojaznosi, pa čak i dijabetesa.

Grožđe

Grožđe i suvo grožđe čest je sastojak poslastica koje ljudi daju psima, iako ovo voće može da bude veoma opasno za zdravlje psa. Iako nije potpuno jasno zašto, grožđe može da uzrokuje oboljenja bubrega. Pas može da se razboli čak i od svega nekoliko grozdova.

Foto: Pixabay

Povraćanje je prvi znak oboljenja zbog unosa grožđa. U toku samo jednog dana, pas može da postane letargičan i depresivan. Najbolja prevencija je da se u kući ovo voće čuva na mestima gde pas neće moći da ga dohvati i pojede.

Čokolada

Iako gotovo svi vlasnici znaju da čokolada nije dobra za pse, nije retkost videti kako sa ljubimcima dele omiljenu poslasticu. Zato, još jednom: čokolada namenjena ljudskoj ishrani, za pse je – otrov. Pseći organizam vrlo teško vari kakao, a naročito psihoaktivni teobromin i kofein, kojih u njemu ima dosta.

Foto: Pixabay

Izazivaju iritaciju, nervozu, drhtanje, nesanicu, čak u nekim slučajevima delirijume. Čokoladu, slatkiše i kakao-prah treba zato držati van domašaja njuške, a ljubimca častiti posebnom čokoladom za pse koja se prodaje na tržištu.

Mleko i mlečni proizvodi

Male količine neće ubiti psa niti mu napraviti veće zdravstvene probleme, ali ipak treba biti obazriv. Kod pasa koji često uzimaju mleko, jogurt ili sireve mogu da se jave gasovi, problemi sa varenjem, nadimanje, pa čak i dijareja.

Foto: Pixabay

Naši ljubimci, kao i mi, mogu uz to da budu i preosetljivi na laktozu, što može izazvati i niz drugih problema.

Masni delovi mesa i kosti

Masno meso i kosti, uprkos uvreženom mišljenju da je to omiljena i najbolja hrana sa psa, neće koristiti njegovom zdravlju. Masnoća skinuta sa komada mesa namenjenih ljudima, bez razlike da li su skuvani ili nisu, kod pasa može da izazove pankreatitis.

Foto: Pixabay

Kosti ne bi trebalo da budu temelj ishrane, već samo neka vrsta retke poslastice. Kosti su opasne, jer se cepaju tokom žvakanja i mogu ozbiljno da povrede grlo i organe za varenje.

Breskve, šljive, kajsije, višnje

Psi, naročito oni koji se slobodno kreću po dvorištima zasađenim voćkama, rado uzimaju slatke plodove koji padaju sa grana. Iako je voće generalno zdravo, kajsije, višnje, breskve i šljive za pse mogu da budu opasne. Problem nije u sočnim delovima već u košticama, koje u većim količinama znaju da budu otrovne.

Foto: Pixabay

Suvi delovi voćaka sadrže supstancu sličnu cijanidu, koja kod životinja izaziva grčeve, povraćanje, dijareju ili čak smetnje u disanju, hiperventilaciju i stanje šoka. Zato u vreme zrenja, vašeg ljubimca sklonite od voćki na bezbednu udaljenost.

Zatvoreno za komentare.