Kontrola letenja Srbije i Crne Gore objavila je konkurs za prijem 46 kandidata na obuku za sticanje dozvole za kontrolora letenja. SMATSA će snositi sve troškove ove obuke!
Foto: Shutterstock
Školarine za ovaj poziv su izuzetno skupe, ranije je ceo paket usluga obuke iznosio čak 29.000 evra. Posao kontrolora letenja je veoma stresan, ali se u Srbiji smatra za jedan od najplaćenijih pa, recimo, operateri zarađuju od 200.000 do 500.000 dinara mesečno, dok oni na funkcijama znatno više!
"Opšti i posebni uslovi za prijem kandidata na obuku su da su oni državljani Republike Srbije/Crne Gore, da su rođeni 1994. godine ili kasnije, da nisu osuđivani, da se protiv njih ne vodi krivični postupak i da nisu pod istragom. Takođe, potrebno je da svi kandidati poseduju IV stepen stručne spreme ili da školske 2018/2019. pohađaju i završavaju IV razred srednje škole", navodi se na sajtu SMATSA, gde možete pronaći sve potrebne informacije u vezi sa konkursom.
Dodaje se da svi prijavljeni moraju i da imaju najmanje vrlodobar prosečan uspeh školovanja i da u svim razredima srednje škole iz vladanja imaju najmanje ocenu četiri (vrlodobar):
Foto: Shutterstock
"Potrebno je posedovati i zdravstvenu sposobnost za obavljanje posla kontrolora letenja u skladu sa pravilnikom, nivo znanja engleskog jezika B2, kao i posedovanje predispozicija i psiholoških karakteristika neophodnih za pohađanje obuke."
Kako se ističe na sajtu, poslednji dan prijave na konkurs je 25. april, a svi kandidati su dužni da odštampanu i potpisanu onlajn prijavu sa svim navedenim dokumentima dostave na adresu koja je navedena za to u konkursu.
Petar Vojinović, urednik portala Tango siks, rekao je za Kurir da je posao kontrolora letenja izuzetno atraktivan, kao i da nekada može biti plaćeniji od pilotskog.
"Plate kontrolora su izuzetno velike za srpske uslove. Kontrola letenja Srbije i Crne Gore ima višedecenijsku tradiciju obučavanja kontrolora letenja, svoj školski centar i u toj oblasti nesumnjivo pripadaju samom svetskom vrhu. Dugo je trend je bio da ove organizacije naplaćuju školovanje ovog tipa ili da se oni obavljaju po principu sufinansiranja. SMATSA je sada očigledno rešila da ima potpunu kontrolu nad budućim kadrovima i da na obuku primi samo najbolje, bez mogućnosti uticaja drugih faktora."