Nije da čajevima nešto fali. Zdravi su, lekoviti i lepo greju, ali ni približno dobro kao kuvano vino. Od ovog pića zimi, kad se temperatura vrti oko nule, nema ničeg boljeg. Osim što zagreva organizma, ovo vino je i veoma zdravo. Pa nisu za džaba još stari Rimljani, koji su znali šta valja, poznavali i koristilu tehniku kuvanja vina.
Foto: Shutterstock
Postoji mnogo recepata za kuvanje vina. Evo jednog veoma jednostavnog prema kome treba pomešati pola litra vina i pola litra vode, dodati po želji malo bibera ili kašiku meda i kuvati na tihoj vatri vodeći računa da ne provri, da alkohol ne ispari.
Vino se može se kombinovati sa raznim začinima i dodacima - od bibera i meda, preko cimeta, karanfilića i ruma, do đumbira, limuna i čokolade. Za sve želje i ukuse nađe se poneka kombinacija.
Foto: Shutterstock
Od zdravstvenih blagodeti po organizam, ukoliko se ne pretera sa količinama, na prvom mestu jeste ublažavanje tegoba koje sobom nosi prehlada,
Kuvano vino takođe pozitivno utiče na kardiovaskularni sistem, jer poboljšava cirkulaciju krvi, snižava nivo lošeg holesterola u krvi, poboljšava rad srca.
Foto: Shutterstock
Na kraju, mada bi moglo da stoji na početku, kuvano vino podiže opšti tonus organizma i popravlja raspoloženje, a od dobrog raspoloženja i fizičko zdravlje i te kako ima koristi.
Foto: Shutterstock
Kuvano vino, uostalom kao i nekuvano, ne bi trebalo da piju deca i trudnice, osobe koje pate od čira na želucu, visokog krvnog pritiska, upale pankresa.