O seksu postoje razne teorije i mudrosti kojih se mnogi pridržavaju. Brže sagorevanje kalorija, afrodizijaci i srčani udar samo su neki mitovi o seksu u koje ljudi i dalje veruju, a ne bi trebalo…
Foto: Shutterstock
Evo kakva se istina krije iza tih popularnih mitova:
Mit: Seks sagoreva puno kalorija
Istina: 30-minutni seks može da sagori negde od 80 do 300 kalorija, u zavisnosti od intenziteta. To bi možda zvučalo sjajno, ali problem je u tome što prosečan seks traje samo šest minuta. Tokom tog kratkog perioda, najveći porast otkucaja srca i krvnog pritiska događa se oko 15 sekundi tokom orgazma, i tada se stvari brzo vrate u normalu. Dakle, ako sagorevate četiri kalorije u minuti, tada to iznosi ukupno 24 kalorije.
Mit: Ostrige i čokolada su afrodizijaci
Istina: Iako ostrige sadrže dosta cinka, minerala koji je potreban spermi, nijedno istraživanje nikada nije pokazalo efekat jačanja seksualne želje nakon konzumiranja ostriga ili čokolade. Tamna čokolada povezana je sa nekoliko zdravstvenih blagodeti, uključujući niži krvni pritisak i bolje funkcionisanje krvnih sudova, što bi moglo povećati dotok krvi u muški polni organ, ali moraćete da pojedete jako veliku količinu da biste primetili bilo kakvu značajnu razliku.
Foto: Shutterstock
Mit: Od seksa se može dobiti srčani udar
Istina: Mnogi muškarci (i žene) zabrinuti su zbog snažnog efekta na srce, pogotovo kako stare. Ipak, seks ne povećava rizik od srčanog udara. Štaviše, više seksa povezano je sa boljim zdravljem srca, pokazalo je istraživanje objavljeno na Harvardu.
Mit: Seks može da izazove porođaj trudne žene
Ovaj mit je toliko rasprostranjen da će čak i lekari reći svojim pacijentkinjama koje su premašile termin porođaja da ga isprobaju. Ali ne samo da seks ne može da ubrza porođaj, već ga može i odložiti. Istraživači su otkrili da su žene koje su bile seksualno aktivne u poslednje tri nedelje trudnoće nosile bebe u proseku 39,9 nedelja, u poređenju sa 39,3 nedelje za žene koje nisu imale odnose.
Foto: Shutterstock
Mit: Ženama treba više vremena da se uzbude nego muškarcima
Ispada da apsolutno nema razlike u vremenu potrebnom muškarcima i ženama da dostignu krajnje uzbuđenje. Istraživači su koristili termičko snimanje, a nisu se oslanjali samo na izveštaje parova. Razlog zbog kog nekim ženama ili muškarcima treba više vremena da se uzbude može biti više mentalne nego fizičke prirode.