Zdrave i srećne veze velikim delom su takve zbog dobre komunikacije među partnerima. Istina je da neki razgovori nisu laki, ali ako umete da komunicirate i postoji obostrano razumevanje i podrška, ne moraju ni da budu tako teški i opterećujući. Evo šta je važno...
Ne morate rešiti sve odjednom
Photo: shutterstock
Dobra komunikacija podrazumeva i jasnu temu, što znači da ne bi trebalo, da pokušate da sve probleme sabijete u jedan razgovor. Rešavajte pitanja jedno po jedno, tako ćete ih oboje bolje razumeti i lakše prevazići. Fokusirajte se na jednu stvar. Nije dobro ako se tokom jednog razgovora potegnu i pitanja plaćanja računa i odmora za sledeću godinu i poklona za rođendan koji bi trebalo da kupite i eventualna neslaganja u krevetu.
Važan je uvod
Photo:shutterstock
Nemojte početi razgovor sa "moramo ozbiljno da razgovaramo", jer takav početak plaši i partner odmah pomisli na nešto loše, recimo da će biti ostavljen. Ali možete da kažete "Moramo da razgovaramo… Da li možeš sada?" Iznenadili biste se koliko ovo jednostavno, dodatno pitanje olakšava ovakav razgovor.
Odspavajte pa pričajte sutra
Photo: shutterstock
Jutro je pametnije od večeri, kaže stara poslovica, i zaista je tako. Ne bi trebalo da sređujete svoju vezu u kasnim satima, kada ste oboje umorni. Nemojte se plašiti da kažete "Oči mi se sklapaju, razgovaraćemo sutra, kada budemo odmorniji".
Gledajte se dok razgovarate
Photo: shutterstock
Kontakt oči u oči je važan kada se razgovara, tako je i u slučaju razgovora koje možda neko od vas radije ne bi vodio. Izbegnite, stoga, bilo šta što bi moglo da odvuče pažnju vas ili partnera, slučajno ili namerno. Ako ne biste o groznom danu na poslu, ili budžetu i finansijama, razgovarali dok jedno od vas gleda TV ili skroluje po Instagramu, nemojte tako razgovarati ni o svojoj vezi. Posvetite se jedno drugom, gledajte se u oči i pružite partneru i vezi pažnju koju zaslužuju.
Slušajte se
Photo: shutterstock
Oboje govorite i oboje slušajte šta ono drugo govori. Dozvolite svojoj drugoj polovini da se jasno i glasno izrazi, bez prekidanja i upadica. Zapamtite, dobar razgovor se završava epilogom u kojem se oboje osećate malo bolje. Razgovor koji se završava time što je jedna strana uvređena, osramoćena ili kritikovana, zapravo čini da oboje gubite. Zdrava komunikacija vas zbližava, ne bi smela da vas udalji jedno od drugoga.