Salvador i Gala Dali - Inspiracija na prvi pogled

Salvador i Gala Dali – Inspiracija na prvi pogled

Žene su oduvek bile inspiracija umetnicima kada su stvarali. Zbog njih su se pisale najlepše i najtužnije pesme, osvajala carstva, oslikavala najlepša platna i svirale najlepše note.

Šta je to u ženi što probudi muškarcu želju za stvaranjem? Nekad ih žene inspirišu i mnogo pošto napuste ovaj svet.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Moon child (@sheisamoonchild)

Motivom “mrtve drage” u književnosti, pisci poput Bodlera, Poa, Petrarke kao i našeg Branka Miljkovića, ostavili su neobrisiv trag u beskraju.

Kao što je Petrarka imao Lauru za inspiraciju, Dante Beatriču, Laza Kostić Lenku, a Jesenjin Isidoru Dankan, tako je i Salvador Dali inspiraciju za svoje stvaralaštvo nalazio u njegovoj muzi i životnoj saputnici, Gali Dali. Kao i većina žena koje inspirišu, i Gala je bila ekscentrična.

Možda ćete, kao i ja, kada se malo više udubite u njihov život koji ćemo vam sada ispričati, uvideti da je to bila sve, samo ne ljubav.

Dali nije bio prvi umetik kojeg je inspirisala

Pre nego što je postala Gala Dali, ona je bila Gala Elijar. Još kao devojka je sa 19 godina napustila rodnu Rusiju i otišla u Švajcarsku da se leči od tuberkuloze.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Famous Moms and Daughters (@celebritymothersanddaughters)

I tada je bila ambiciozna i znala je da iako nema talenat da stvara, ima talenat da probudi stvaralaštvo. U Švajcarskoj upoznaje mladog francuskog pesnika Pola Elijara, koji se zaljubljuje u nju na prvi pogled.

Baš u vreme kada su se oboje izlečili i putevi su im se razdvojili jer su se vratili svojim domovima, izbija Prvi svetski rat.

Gala, očajna što joj je budućnost koju je želela za sebe izmiče iz ruku, piše stotine pisama svom dragom i predlaže mu da tokom rata, dok je on na frontu, pređe da živi kod njegove mame u Pariz.

Sela je u voz sa jednim koferom, i nikad se više nije osvrnula niti videla svoju porodicu. Emocije su za nju bila sporedna stvar i sredstvo kojim se dolazi do cilja.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Marion Le Digabel (@marionledigabel_2)

Rađa ćerku Ceciliju 1918. godine, kojoj nikada nije pružila majčinsku ljubav jer je smatrala da ona ne treba da bude roditelj. Brak sa Polom je bio sve samo ne konvecionalan. U svoju vezu su doveli i njegovog najboljeg prijatelja, Maksa Ernsta, i njih troje su imali vezu o kojoj je ceo Pariz pričao.

Pol je bio predstavnik prve generacije Francuske nadrealističke poezije na čije je sastanke često išao i na kojima je Gala uvek tražila bude pristutna, iako nisu blagonaklono gledali na prisustvo žena.

Gala i Dali – sudbonosan susret

Na jednom od letovanja kod prijatelja u Španiji, na kom su Gala i Pol bili zajedno za svojom ćerkom, Gala je upoznala Salvadora Dalija.

On je tada bio jedan siromašan, ekscentričan umetnik čiju pojavu nije mogao svako da razume, ali je ona to odmah uspela. Brzo se razvela od Pola, i potpuno podredila i posvetila svoj život Daliju.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by THIS POST IS ART (@this_post_is_art)

Uvela je u njegov dan rutinu i discplinu, učestvovala u svakom koraku njegove umetnosti i brinula o njemu. Svaki pogled na njegovo stvaralašto njoj je davao viziju života za koji je oduvek znala da je čeka.

Bila je spremna na potpuno siromaštvo koje je čekalo ukoliko se upusti u zajednički život sa Dalijem, ali je pristala na to jer je znala šta je to što oni mogu zajedno da stvore.

Fizička ljubav nikada nije bila deo njihovog odnosa, pa je Gala često skretala misli sebi sa lokalnim mornarima. Gala je možda prva žena menadžer, jer se ona potpuno brinula o njegovom imidžu u javnosti, o slikama i o njihovoj prodaji.

Za novac je bila zadužena isključivo ona, i taj posao je ozbiljno shvatala. Međutim, tek kada je par 1939. otišao u Ameriku, počela je slava Salvadora Dalija.

Slavni dani i Galina smrt

Malo ljudi zna da je logo za brend Čupa Čups uradio upavo on, kao i da je radio na filmovima Volta Diznija i Alfreda Hičkoka. Gala je i dalje nastavila da se stara i o njegovom životu i njegovoj umetnosti.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by sous les étoiles et la lune 🌙 (@desetoilesetdelalune)

Tek tada je zaista počela da živi na račun njegove slave i brinula se o svemu – od računa, preko novca do ugovora. Salvador nikad nije umeo da se bavi realnim životom i kroz njega je išao samo držeči Galu za ruku.

Kada su se vratili u Španiju, polako su se udaljavali jedno od drugog budući da je Gala sve više želela da se osami, dok je Dali želeo da ubira plodove svoje slave i uživao je u obožavanju kojim ga je rodna zemlja obasipala.

Njoj kupuje zamak u Pubolu gde ona zauvek odlazi i zabranjuje mu posete sem ako dobije pismeni poziv. Tamo umire i 1982. i posle toga ni život ni umetnost Salvadora Dalija više nikad nisu isti.

Zatvoreno za komentare.