Nekoliko bračnih savetnika je, pričajući za Hafington Post, došlo do zaključka da je podrška partneru jedna od glavnih osnova dobre veze, a da je razgovor i izražavanje osećanja možda i najbitniji faktor sreće u braku. Ovo su saveti terapeuta za srećan brak koje bi trebalo da poslušate.
Foto: Shutterstock
Oni najjači parovi razumeju ulogu verbalne komunikacije, i kako redovna razmena reči ohrabrenja, podržavanja i osnaživanja može da učvrsti vezu. Kelsi Boresen je za Huff Post razgovarala sa nekoliko bračnih terapeuta koji su sa njom podelili - šta to srećni parovi često govore jedno drugom, izuzev "volim te", i šta njihovu vezu čini snažnom i stabilnom. Ovo su njihovi saveti.
Parovi koji konstantno podsećaju jedno drugo da su sigurni često mnogo lakše prelaze teške periode i izazove. Bilo da je u pitanju mentalno zdravlje, problematičan prijatelj ili problem na poslu, svest da uvek imate beskonačnu podršku partnera nema cenu.
Najsrećnije parove čine nezavisne osobe, ali ne zaboravite da su oni ujedno i dobri timski igrači. Ako ikada osetite da je vaš partner iscrpljen, ponudite se da mu pomognete da što lakše prevaziđe probleme.
Foto: Shutterstock
Možda zvuči kao kliše da iznova i iznova govorite nekome da je privlačan, ali to je greška. To ne znači da po čitav dan zasipate jedno drugo komplimentima, ali mali gest u kome ćete pratneru skrenuti pažnju da mu dobro stoji neki komad odeće - ne može da škodi.
Kada se javi sumnja i samopouzdanje počne da se klima, imati nekoga pored sebe ko će vas ponovo vratiti na put je bogatstvo. Nije važno da li ste unapređeni ili ne možete da obavite sve obaveze na vreme koje se od vas traže, kada čujete reči podrške od voljene osobe shvatićete da ste sposobni za mnoge stvari.
Sreća uspešnih veza često se izražava kroz zahvalnost. Takvi parovi ne čekaju Dan zaljubljenih ili rođendan da se zahvale za sve ono što druga strana čini. Naprotiv, imaju naviku da govore "hvala" u svakodnevnim trenucima, tokom cele godine.
Foto: Shutterstock
Suočavanje sa greškama i priznanje da ste pogrešili zahteva gutanje vašeg ponosa, što nije uvek lako uraditi. Ali sposobnost da se iskreno izvinite vašem partneru može da napravi razliku između malog neslaganja i dugogodišnjeg sukoba u vezi.
Ne možete uvek da kažete "da" vašem partneru - zdravo "ne" je važna i divna stvar. Srećni parovi usvajaju "da" način razmišljanja kad god je to moguće.Očigledno, ne želite tek tako da izgovorite "da" težim stvarima u životu - kao što je odlučivanje da li imati decu - samo da biste bili zadovoljni. Ali nema štete u prepuštanju osobi kada se radi o manjim stvarima: koji bend slušati na koncertu, koji film gledati, u kom restoranu ručati, gde na odmor itd.
Ne očekujte da partner čita vaše misli, bez obzira koliko dugo ste bliski i zajedno. Parovi u zdravim odnosima su otvorenog uma i bez ustručavanja traže od svog partnera ono što žele, i što im je potrebno.
Foto: Shutterstock
Prepoznavanje vlastitih osećanja i njihovo deljenje sa partnerom može da vam pomogne u procesuiranju onoga kroz šta prolazite i da vas približi. Možda je lakše izraziti pozitivne emocije kao radost, ali je važno otvoriti negativne, kao što su frustracija, tuga i sramota.
Bračni savetnici tvrde da potvrđivanje razmišljanja vašeg partnera deluje kao "ljubavni lepak". Srećni parovi se fokusiraju na pozitivne strane svojih partnera, umesto da se bave njihovim nedostacima.
Parovi koji imaju istinsku želju da napreduju često na duži rok postaju najbolji partneri. Zašto? Zato što su voljni da rade na iskrenoj samorefleksiji i ulažu naporan trud da bi se zaista promenili