Saznajte da li vam je brak u opasnosti!

Saznajte da li vam je brak u opasnosti!

Dugogodišnji britanski bračni savetnik objavio je test kojim ljudi mogu da procene u kakvom je stanju njihova veza. Test se temelji na pitanjima koja pokazuju kako pojedinci rešavaju konfliktne situacije.

par raskid svađaFoto: Shutterstock

Koji je najbolji temelj duge i sretne veze? Zajedničko poreklo? Zdrav seksualni život ili zajednički interesi i hobiji? Sve je to poželjno, ali ništa od navedenog ne čini vezu uspešnom ili manje uspešnom. Kao bračni terapeut decenijama sam učio od svojih klijenata. Napisao sam 19 knjiga i savetovao više od 3.000 parova, objašnjava Endru G. Maršal ističući kako je za uspešnu vezu osim hemije važna i veština.

- Temeljna je veština dobrog svađanja. Da se ne slažete oko neke teme, ali da se zbog toga ne povredite. Svako toliko u kancelariji vidim parove koji su frustrirani i ogorčeni dugotrajnim neslaganjima. Čak i najmanja svađica kojoj dopuste da se razmaše vodi do brakorazvodne parnice. Što više nekoga volite, više vas boli kad vas odbace ili kažnjavaju, pa čak i zbog nagomilavanja suđa u kuhinji - navodi Maršal.

Hrvatska bračna terapeutkinja Ljiljana Bastaić kaže da svaka kriza u braku krije opasnost i potencijal za rast i razvoj.

- Krize su sastavni deo bliskog partnerskog odnosa. One pokazuju da je odnos ušao u fazu u kojoj su potrebne promene u smislu rasta i razvoja. One par teraju da pogledaju u ono što čine i što osećaju i da se zapitaju kako žele dalje. To je svrha krize - objasnila je psihijatar i psihoterapeutkinja dr. Ljiljana Bastaić. 

Maršal objašnjava kako je svađa važna u svakoj vezi, ali postoji dobar i loš način da se se ona okonča.

Svađe i nepomirljive razlike vode do raspada svakog četvrtog braka u susednoj Hrvatskoj. Tokom 2017. godine bilo je više od 6.000 razvoda, a u proseku su trajali nešto malo više od 14 godina.

Foto: Shutterstock

- Većinu parova kriza toliko preplaši, jer predstavlja potencijalnu mogućnost raspada sistema da nekako uspeju da je nadvladaju do sledeće situacije. I tako se to ponavlja a brak se ipak održava. Nažalost većina parova ne prepoznaje da u svakoj krizi osim opasnosti postoji i potencijal za promenu na bolje, jer je jezik kojim kriza progovara jezik jednog prošlog razdoblja. Naime većina nesporazuma, povreda, frustracija i svađa koje se ponavljaju u partnerskom odnosu imaju duboke korene u ranim fazama života i u odnosima s prvim bliskim objektima u životu deteta, a to su roditelji - pojašnjava dr. Bastaić.

U nastavku je kviz koji pokazuje kako se vi svađate. Na svako pitanje možete odabrati samo jedan odgovor. Proverite rezultate, a zatim pročitajte savete kako se dobro posvađati.

1. Vi i vaš partner nalazite se zajedno u automobilu. Izgubljeni ste i umorni. Šta sledi?

a) durite se i dovršite putovanje u tišini

b) partner kritikuje vašu sposobnost čitanja karte, a vi krivite njega što je pogrešno skrenuo

c) zaustavljate se i prolaznika pitate za upute

2. Vaš partner ima iritantnu naviku poput glasnog srkanja kafe. Šta radite u toj situaciji?

a) samo uzdahnete. Već ste mu to spominjali ranije.

b) dobacite mu sarkastičan komentar

c) zamolite ga da pričeka dok se kafa ne ohladi

3. Dajete partneru znakove u krevetu da želite seks, ali on nije raspoložen i samo bi se mazio. Kako reagujete?

a) mazite se, ali u sebi odlučujete da u budućnosti više nećete riskirati odbijanje

b) okrenete mu leđa i nabijate grižu savesti ili se pobrinete da sazna kako je to kada te neko odbije

c) uživate u maženju, ali date mu do znanja sutradan kako ste se osećali zbog odbijanja

Foto: Shutterstock

4. Vruć je letni dan i atraktivan muškarac ili žena prođe kraj vašeg partnera.

a) pravite se da ne vidite ništa kako biste izbegli gadnu svađu

b) pratite gleda li partner i naljutite se ako pogleda dvaput

c) zafrkavate jedno drugo i zbijate šale, prokomentarišete zgodnog neznanca

5. Došao je visok račun za struju. Što sledi?

a) sledećih nekoliko dana i vi i partner dobacujete primedbe jedno drugom ako ostavite uključena svetla u stanu

b) optužujete jedno drugo za rasipnost i ističete druge negativne osobine

c) napravite zajednički plan štednje za budućnost

6. Koja od sledećih stavki najbolje odgovara opisu vaših svađa?

a) Upali/ ugasi. Kad jedan želi da razgovara, drugi je iznerviran, a često se oboje nervozni

b) Svađa mačke i psa. Mnogo vikanja i obostranih optužbi dok oboje ne izgubite živce

c) Debata. Zna da bude žestoka, ali obe strane imaju pravo da iznesu svoje mišljenje

Foto: Shutterstock

Rezultati:

- uglavnom A

Niskokonfliktni. Vi i vaš partner možda uspevate da vodite zajednički život bez previše svađe, ali prisutno je jako malo strasti. Ponekad više delujete poput brata i sestre nego muža i žene. Ne paničite! Moguće je povratiti izgubljenu strast. Potrebno je samo shvatiti da je, suprotno opštem mišljenju, svađa dobra i potrebna za kvalitetnu vezu. Na taj način ističete šta je zaista važno i stvarate osećaj da se neke stvari moraju izmeniti. Izraziti ljutnju ponekad je najintimniji doživljaj koji možete imati s partnerom. Prestanite da prelazite preko stvari koje vam smetaju.

- uglavnom B

Visokokonfliktni. Postoji vatrena strast u vašoj vezi, ali da li je uvek pozitivna? Često vas svađa iscrpi pa završite na suprotnim stranama umesto da zajednički rešavate nešto. Kad ste uznemireni, imate naviku da kritikujete, kao i vaš partner. No zašto ne pokušate obrnutom stazom, da kažete nešto ohrabrujuće i pozitivno, čak i u trenucima najveće iznerviranosti? Važno je stvoriti pozitivnu atmosferu.

- uglavnom C

Srednjekonfliktni. Ne preterujete u naglašavanju problema, ali ih ni ne ignorišete. Čestitamo na pronalaženju zlatne sredine! No budite oprezni, naročito ako vam se "potkrao" koji a ili b odgovor, kazao je Maršal dodajući da je svega 30% parova koji su došli da zatraže njegovu pomoć u ovoj kategoriji. Što je važnije, većina njih nakon nekoliko seansi je svoje probleme izgladila, prenosi "Daily Mail."

Dr. Bastaić ističe kako je terapija važan most prema isceljenju veze jer ukazuje ljudima na njihove greške.

- Ono što bi bilo potrebno je, da se svaki partner u situaciji koju procenjuje kao krizu zapita, kako doprinosi noćnoj mori i kako doprinosi izlasku iz noćne more umesto da sve pripisuje drugoj osobi. Veliki broj parova potraži pomoć upravo iz straha od raspada sistema i na terapeutu je da im pomogne da sagleda svoj deo u celoj priči i nauči kako da taj svoj deo stave pod kontrolu. Terapija može pomoći boljem razumevanju pozicije iz koje partner deluje i njegovih / njenih nesvesnih težnji i potreba - zaključila je.

Zatvoreno za komentare.