Manastiru Sveta Petka Izvorska kod Paraćina nedostaju hrana, sredstva za higijenu, pelene za odrasle do 70 kilograma, donje rublje svih veličina, kao i sredstva za dezinfekciju. Na adresu domskog odeljenja manastira stigla je i opomena pred isključenje struje…
Foto: YouTube/printscreen
Dom za decu ometenu u razvoju pri manastiru Sveta Petka Izvorska kod Paraćina, u kome boravi 88 napuštenih, bolesnih i nepokretnih štićenica i desetak monahinja koje o njima nesebično brinu, poslednja dva meseca suočava se sa egzistencijalnim problemima.
‘’Nije lako, domaćinstvo je veliko, imamo devedesetoro bolesne dece, samo deset monahinja i dve žene koje plaćamo za stručnu pomoć. Ali kada pitate, treba nam konzerviranog mesa i slanine.’’
Mati Glikerija, zamenica igumanije Marije u manastirima Ravanica i Sveta Petka, za "Serbian times" je potvrdila da sestrinstvo ima poteškoća u vođenju ovog velikog domaćinstva, jedinstvenog u Srbiji.
– Poslednja dva meseca je tako jer još uvek nije postavljen novi direktor Centra za socijalni rad u Paraćinu, koji je, između ostalog, nadležan i za zaposlene i korisnike našeg Doma. Dolazili su i struju da nam isključe, međutim, to smo sprečili tako što po zakonu nemaju pravo da diraju tu gde su deca i bespomoćni – objašnjava monahinja.
Skromno i dostojanstveno dodaje da sestrinstvo ništa nije tražilo.
– To je naša muka! Nije lako, domaćinstvo je veliko, imamo devedesetoro bolesne dece, samo deset monahinja i dve žene koje plaćamo za stručnu pomoć. Ali kada pitate, treba nam konzerviranog mesa i slanine. Danas smo baš bile po jogurt, mleko, voće i povrće, namirnice koje trošimo svakog dana – kaže mati Glikerija.
Svetinja iz 14.veka: Manastir Sveta Petka izvorska
Svetinja datira iz 14. veka, obnovljena je kao muški manastir 1824. godine, a svoj preobražaj i današnju namenu manastir je dobio 1942. godine, kada ga prvi put nastanjuju izbeglička, a zatim teško bolesna deca.
Manastir Sveta Petka Izvorska inače se nalazi pod upravom manastira Ravanica. Sestrinstvo manastira pored molitvi i bogosluženja veći deo dana čuva, brine i pruža bezrezervnu ljubav i duhovnu utehu deci koju su čak i roditelji ostavili zbog nemogućnosti da izađu na kraj sa njihovim umnim, fizičkim i psihičkim poremećajima.
Trenutno u manastirskom domu boravi 88 autističnih i u razvoju ometenih žena uzrasta od 18 do 80 godina, od kojih su 44 nepokretne. Svima je zajedničko da su neželjena deca ostavljena pod okriljem SPC.
Ovaj manastir je nadaleko poznat i po lekovitoj vodi, a zanimljivo je i da predstavlja utočište za jednu porodicu iz Kragujevca koja se kompletno zamonašila – oca Nikolaja, njegovu suprugu i četiri ćerke, dok sin služi Bogu u crkvi Svetog Nikolaja u Nišu.
Oni koji mogu da prilože donacije i olakšaju težak života monahinja i dece mogu to da urade prateći instrukcije na sajtu manastira.
Za dinarsko plaćanje: Žiro račun broj – 105-0000002249328-44 u AIK banci