Poznato je da životinje pozitivno utiču na ljudsko zdravlje, pre svega mentalno jer smiruju čoveka, a to se onda blagotvorno odražava i na organsko zdravlje, krvni pritisak, hormonsku ravnotežu i slično.
Foto: Shutterstock
Druženje sa životinjama naročito se savetuje deci i starima, ali i sredovečnima, naročito ako imaju određene zdravstvene probleme. Tako recimo psiholozi tvrde da maženje mačije dlake umiruje inače nemirne i neobuzdane tinejdžere, dok druženja sa psima pomažu boljem regulisanju krvnog pritiska kod osoba sa hipertenzijom.
Hipoterapija, odnosno terapija konjima, koristi se i to dugo u ublažavanju raznih poremećaja kod dece, pa konjski pokret pomaže kod neuromišićnih disfunkcija jer pozitivno deluje na mišićni tonus, ravnotežu, kao i položaj tela pri sedenju ili hodanju.
Foto: Shutterstock
Hipoterapija se kao metoda primenjuje i kod dece i mladih sa smetnjama u razvoju, ali i u slučajevima ličnih i porodičnih problema kada je stručna pomoć neophodna.
O lekovitim učincima druženja sa ostalim životinjama se manje zna, ali sudeći prema onome što nudi jedna farma u američkoj državi Njujork i maženje krava ima terapeutsko dejstvo.
Foto: Shutterstock
Da li je to tako mogu da potvrde ili ospore samo oni koji su probali ovu terapiju. Ova farma nudi terapiju maženja krava za koju tvrdi da pomaže ljudima da se osećaju smirenijima. Krava može i da se grli i timari, a sat druženja košta 75 dolara.
Sličan program terapije kravama postoji i u Holandiji.