Stručnjaci su istakli da postoji i idealna količina slobodnog vremena. Više ili manje od toga može uticati negativno na raspoloženje!
Foto: Shutterstock
Gotovo da nema osobe koja se ne žali na manjak slobodnog vremena. Mnogima nedostaju trenuci koje bi rado proveli uz dobru knjigu, sa prijateljima na kafi, na treningu ili pak pored reke u potpunoj tišini gde niko neće remetiti njihove misli.
Ali stručnjaci kažu da previše slobodnog vremena nikog neće učiniti srećnijim i da je dovoljno da imamo dva do pet sati dnevno za sebe. Više ili manje od toga smanjuje osećaj sreće i povećava nezadovoljstvo.
Manjak slobodnog vremena utiče da se ljudi osećaju frustrirano i uskraćeno - umorni su, ne mogu da uživaju u aktivnostima koje ih opuštaju, da provedu kvalitetno vreme sa bliskim osobama, osećaju pritisak da rade brže i više kako bi obezbedili vreme za sebe, a onda budu toliko umorni, da te dragocene trenutke potroše na izležavanje i odmaranje.
Takvo osećanje povećava stres, emocionalnu iscrpljenost i rizik od depresije i anksioznosti.
S druge strane, kada imate više od pet sati na raspolaganju, to potkopava osećaj svrhe. Treba naglasiti da osećaj svrhe ne podrazumeva plaćen posao, često veće zadovoljstvo pruža volonterski rad ili bavljenje hobijem nego dobra zarada.
Ravnomernost zadovoljstva životom, koju su pokazali ispitanici u jednom istraživanju, sa dva do pet sati slobodnog vremena dnevno, bila je povezana sa načinom na koji su posvetili vreme sebi.
Uverenost da ste u stanju da svakog dana postignete šta želite, definiše zadovoljstvo time kolika je vaša količina slobodnog vremena.
Međutim, percepcija vremena je subjektivna i možda vam slobodno vreme prolazi u aktivnostima koje biste mogli da obavite efikasnije i ostavite više prostora za sebe, piše Magazin Novosti.