Ginekolozi-akušeri dr Meri Džejn Minkin i dr Rejčel Aruša su za sajt "This is Insider" otkrile nekoliko najčešćih mitova o trudnoći u koje mnoge žene još uvek veruju.
Foto: Shutterstock
Dr Aruša kaže da, naprotiv, umerena fizička aktivnost može da bude veoma dobra za trudnice.
- Urađeno je nebrojeno studija na temu da li trudnice smeju da vežbaju i generalno, pokazalo se da fizička aktivnost ima dobre efekte - smanjuju se šanse za hitan carski rez i buduće mame se manje ugoje. Pored toga, doktorka dodaje da vežbanje u trudnoći može da ublaži bolove u leđima, probleme sa konstipacijom, oštećenjem zglobova, spavanjem, cirkulacijom i bržim povratkom na pređašnju kilažu.
Foto: Pexels
I u vezi sa tim, žene koje nisu vežbale pre trudnoće, trebalo bi polako i postepeno da uvode vežbanje.
- Ne savetujem ženama da počnu odjednom da trže do iznemoglosti, ako to nisu ranije radile. Ali, ako su i ranije trčale, sasvim je u redu da nastave i u trudnoći.
Stručnjaci kažu da trudnice treba da unose samo oko 300 kalorija više nego inače, to je sasvim dovoljno za normalan rast i razvoj bebe.
Naravno, svakome je telo drugačije i jedino doktor može da vam kaže šta je najbolje za vas.
Studija sprovedena 2006. godine na Hopkins univerzitetu pokazala je da gorušica nema nikakve veze sa kosom bebe i da su to samo "bapske priče".
- Žene često imaju gorušicu u trudnoći jer se opušta otvor između jednjaka i stomaka. Inače, taj otvor kod žena koje nisu trudne sprečava da se kiselina vraća - objašnjava dr Minkin.
Ona dodaje da mnoge trudnice koje imaju gorušicu i da se mnoge bebe rađaju sa kosom, ali da je ukazivanje na bilo kakvu vezu između to dvoje "natezanje".
- Jedna do dve šolje kafe ne nanose nikakvu štetu ni mami ni bebi - kaže dr Aruša.
Foto: Shutterstock
Stručnjaci sa Američkog koledža za ginekologiju i akušerstvo potvrđuju ovo, dodajući da "manje od 200 miligrama kofeina dnevno ne predstavlja rizik za trudnoću".
Inače, jedna šolja domaće kafe ima u proseku oko 80 miligrama kofeina.
Mnogi ljudi tvrde da na osnovu toga koje vam se namirnice jedu možete da utvrdite koji nutrijenti vam nedostaju.
- Veoma je lako da utvrdite da li vam nešto nedostaje – uradite analizu krvi", kaže dr Minkin i savetuje da ne verujete u priče da "ako vam se jede ovo, onda vam fali...
Dr Aruša kaže da strah da će molekuli iz farbe za kosu kroz krvotok stići do fetusa i naškoditi mu, nije zasnovan ni na kakvim konkretnim činjenicama.
Foto: Shutterstock
- Većina molekula u farbama za kosu su veliki i mislim da ne mogu da stignu do krvotoka. Ali, sve što stavljate na kožu može da stigne do krvotoka, a mi nemamo dovoljno istraživanja na ovu temu, zbog čega tu odluku uvek prepuštam pacijentima - kaže doktorka.
Istovremeno, Američko udruženje pedijatara kaže da farbe za kosu nisu toliko toksične i da se samo male količine apsorbuju u kožu. To znači da nema opasnosti za fetus.