Mitova o trudnoći je puno, ali stručnjaci kažu da odmah možete da zaboravite na njih jer nemaju veze sa istinom. Ovo su najčešći mitovi o trudnoći!
Foto: Unsplash
Trudnoća je za svaku ženu posebno razdoblje, prepuno lepih trenutaka, uzbuđenja ali i strahova koji su normalna stvar. Nažalost, hteli vi to ili ne, sigurno ćete u tom periodu dobiti i pregršt saveta koje nikom niste tražili.
Svaka trudnica je barem jednom čula savet od kog je ostala u čudu, koji su potpuno besmisleni, ali koliko dobronamerni bili, neki od njih su zapravo samo mitovi koji se prepričavaju godinama i nemaju veze sa zdravom trudnoćom i njenim razvojem.
Ovo su najčešći mitovi o trudnoći, a sigurno ste bar jedan od njih čule:
Ovo je jedan od mitova koji se najčešće čuje, ali je, kako kažu stručnjaci, savet koji nikada ne treba da poslušate. Nutricionisti tvrde da ako tokom prvog tromesečja trudnica ima zdravu telesnu težinu, ne bi trebalo da unosi dodatne kalorije jer za to nema potrebe.
Tokom drugog tromesečja savetuju da se unosi oko 300 kalorija više, a tokom trećeg 450 kalorija više. Ali to ne znači da trudnica treba da jede veće količine hrane, već da unosi namirnice koje su bogatije kalorijama, poput mlečnih proizvoda i orašastih plodova.
Većina lekara preporučuje da se svaka trudnica kojoj se fetus normalno razvija nekoliko puta tokom trudnoće treba da se podvrgne ultrazvuku. Najmanje jednom u svakom tromesečju, a po savetu lekara i češće. Ultrazvuk ne šteti bebi i sme se bez problema obavljati bilo kada.
Ultrazvuk koristi visokofrekventivne zvučne talase, i za razliku od snimanja rendgenom, nema izlaganja jonizujućem zračenju. Zahvaljujući ultrazvučnom pregledu lekari mogu na vreme da otkriju vanmateričnu trudnoću ili postojanje nekih anomalija kod bebe.
Trudnice mogu da osete da im je potrebna neka hrana čak iako nikada nisu volele da je jedu. Stvar je u tome da hormonske promene podstiču bizarne gastronomske želje, a ponekad je to samo želja da se počastimo.
Međutim, nije istina da trudnice žude isključivo za nezdravom hranom prepunom kalorija, sve je vrlo individualno pa dok neke od njih jedu čokoladu ili grickalice, druge će uživati u svežim salatama.
Opasnost i apstinencija od intimnih odnosa tokom trudnoće je možda i jedan od najraširenijih mitova. Često možemo da čujemo da je to štetno za bebu, neugodno za majku, pa čak i nenormalno. Međutim, lekari potvrđuju da ukoliko buduća majka ne oseća nelagodu i nema rizičnu trudnoću, odnosi u trudnoći neće napraviti nikakvu štetu.
Upravo suprotno, redovni intimni odnosi pozitivno deluju na zdravlje trudnice. Ne samo da pomažu jačanju mišića karlice već pružaju i pozitivan osećaj za buduće majke. U nekim slučajevima čak se na taj način može i podstaći položaj, što je odlično za žene koje su probile termin.
Svaki trudnički stomak je jedinstven, kao i trudnica koja ga nosi ali i beba koja u njemu raste. Veličina stomaka zapravo zavisi od žene, a ne od veličine bebe.
Ako je trudnica niža, beba nema jednako prostora kao kod krupnijih žena čija je karlica duža pa će kod nje stomak verovatno ići napred i samim tim izgledati nešto veće. Isto tako, veličina stomaka zavisi i od kilograma trudnice, a jednako je važna i količina plodove vode.
Gorušica je jedna od najčešćih tegoba u trudnoći, a uzrok za njeno pojavljivanje je to što donji kružni mišić jednjaka, zadužen za sprečavanje vraćanja kiselina u jednjak, zbog hormona u trudnoći oslabi.
Ako imate gorušicu trebalo bi da smanjite unos kafe, kiselog, gaziranog i začinjenog, ali vam to sigurno neće otkriti da li će se vaša beba roditi sa puno kose.
Često možemo da čujemo da trudnoća čini ženu glupljom, što je naravno samo mit i ništa više. Istina je da promene u hormonalnom balansu čine žene emotivnijim i osetljivijim, ali tokom trudnoće mnoge otkriju i nove talente i veštine.
Na primer, mnoge žene u trudnoći počnu da slikaju, da pišu dečije knjige ili započnu sopstveni biznis. Međutim, istina je da postoji fenomen 'mamnezije', a razlog je taj što ženski mozak stvori privrženost detetu pa je nekim trudnicama teže da rade nekoliko stvari u isto vreme, pa mogu postati zaboravne.
Iako u teoriji zvuči logično, budimo realni, san nije nešto što možemo da stvorimo rezerve pa da ih iskoristimo kada beba dođe na svet. Odlično je ako možete da dobro spavate dok ste trudne i stvorite više energije i bolje stanje organizma, ali kada se beba rodi, besane noći nećete moći da izbegnete zato što ste u trudnoći malo sna 'spremile' za kasnije, piše Yumama.
Koji su najčešći mitovi o trudnoći za koje ste vi čuli?