Mogu vas skupo koštati: Ove stvari su zakonom zabranjene, a Beograđani ih svakodnevno rade

Mogu vas skupo koštati: Ove stvari su zakonom zabranjene, a Beograđani ih svakodnevno rade

Da nas pojedine svakodnevne radnje na koje smo sa godinama svi navikli nekada mogu skupo koštati, vrlo često nismo ni svesni.

Foto: Pexels

Sušenje veša na terasi, trešenje mrvica kroz prozor i ispisivanje grafita, samo su neke od zabranjenih stavki u odluci o komunalnom redu, a postoje i one manje poznate zbog kojih biste mogli da završite u zatvoru.

Sa druge strane, posledica nekažnjavanja onih koji se nedolično ponašaju dovela je do toga da počinilac ni ne zna da je učinio nešto protivzakonito. Šta se sve ubraja u kažnjivo ponašanje i koje sankcije slede neodgovornima pogledajte sami.

Curenje vode iz klima-uređaja

Foto: Pixabay

Uređaji za rashlađivanje moraju se postaviti tako da se onemogući izlivanje kondenzata na delove fasade, susedne zgrade, kao i direktno izlivanje na javnu površinu, propisuje Odluka o komunalnom redu.

Međutim, da na nju malo ko obraća pažnju može se primetiti ako samo prošetate bilo kojom gradskom ulicom.

Pored toga, o Odluku će se oglušati i oni koji spoljašnji kraj creva odlože u flašu, a takvo bahato ponašanje koštaće vas 5.000 za fizička i 50.000 za pravna lica.

Sušenje veša

Foto: Pixabay

Zakon koji krši gotovo svaka domaćica u Beogradu, a živi u stambenoj zgradi odnosi se na prostiranje veša. Širenje, odnosno sušenje veša na terasi, balkonu ili lođi koja je vidljiva sa neke javne površine zabranjeno je istom Odlukom.

U istom članu navodi se i da je na terasu i balkon zabranjeno odlagati glomazne stvari koje narušavaju izgled zgrade, a propisana kazna za ove prekršaje iznosi 2.500 dinara.

Oglašavanja na banderama, semaforima, saobraćajnim znakovima...

 Foto: Shutterstock

Nepregledno nalepljeni i nabacani oglasi na bandere, semafore, govornice i autobuske stanice slika su i prilika svakog prestoničkog naselja ali i centra grada.

Iako se ne čini tako, ovakav način oglašavanja, osim što je izuzetno neprimeren, je zabranjen i kažnjiv.

Novčana kazna iznosi za fizičko lice od 5.000 do 10.000 dinara, za preduzetnike od 25.000 do 30.000 dinara i za pravna lica od 50.000 do 100.000 dinara.

Bacanje smeća kroz prozor ili terasu

Foto: Shutterstock

Beograđani koji nakon obroka istresu mrvice iz stolnjaka kroz prozor ili preko ograde terase takođe bi mogli biti kažnjeni. Istu sudbinu čeka i one koji tresu tepih, posteljinu ili bacaju smeće. Ovaj prekršaj sugrađane će koštati 8.000 dinara.

Pisanje i crtanje grafita

Foto: Shutterstock

Iako mahom predstavljaju umetnički izraz ili bunt mladih, ovakav vid zabave se smatra vandalizmom i Gradskom odlukom iz februara 2015. godine kažnjava novčano ili radom u javnom interesu.

Propisane su kazne od 5.000 do 20.000 dinara, ili od 40 do 60 sati rada u javnom interesu.

Neočišćeni prilazi

Foto: Pixabay

Propisi kažu da oni koji ispred svoje zgrade, poslovnog objekta, neizgrađenog građevinskog zemljišta ili prilazne staze ne očiste sneg i led, mogli bi biti kažnjeni. Osim toga, prilikom čišćenja se ne smeju zatpavati slivnici ili ometati kretanje pešaka ili saobraćaja.

U istoj odluci navedeno je i da se mora čistiti lišće, ali i držati u urednom stanju izgled oko stambenog objekta.

Kazne za ovakav prekršaj iznose 10.000 dinara za fizičko lice, odnosno 100.000 dinara za pravno lice (Skupština stanara).

Prodaja alkohola već pijanim mušterijama

Foto: Pixabay

Iako zvuči čudno i neuobičajeno, ovakvo ponašanje prodavaca je izuzetno kažnjivo. Naime, ako radite u prodavnici ili ugostiteljskom objektu, a alkohol traži neko ko je već vidno pijan i pritom naruši javni red i mir, mogli biste biti novčano kažnjeni.

Isti član ovog propisa odnosi se na prodaju alkohola osobama mlađim od 16 godina, i propisane su kazne od 20.000 do 100.000 dinara.

Vračanje i gatanje

Foto: Shutterstock

Gledanje u šolju, tumačenje snova ili bilo koji vid proricanja sudbine "na način kojim uznemirava građane" kažnjivo je zakonom.

Ove radnje se u zakonu karakterišu kao "obmanjivanje", te bi, teorijski gledano, i za bezazlenu zabavu kakvo je gledanje u šolju uz kafenisanje, mogli da budete kažnjeni novčano i radom u javnom interesu.

Kazne iznose od 10.000 do 50.000 dinara ili od 40 do 60 sati rada u javnom interesu.

Prosjačenje

Foto: Pexels

Zakonom usvojenim 2016. godine predviđeno je da osobama koje prosjačenjem ugrožavaju spokojstvo građana ili narušavaju javni red i mir sledi novčana kazna.

Osim toga, onom ko organizuje ovakve radnje ili za prosjačenje koristi maloletne osobe mogao bi da dobije i zatvorsku kaznu do 60 dana.

Zaprećene kazne za prosjačenje su od 5.000 do 10.000 dinara ili zatvor do 30 dana, a za organizovanje ove radnje od 50.000 do 100.000 dinara ili zatvor od 30 do 60 dana.

Neispravni javni časovnici

Foto: Pixabay

Stambene zgrade koje na nekom svom delu imaju istaknut sat, a koji nije u funkciji ili jednostavno ne pokazuje tačno vreme, mogle bi biti sankcionisane.

Za njegovo postavljanje i održavanje odgovorne su skupštine stanara koje bi i morali da plate eventualnu novčanu kaznu u iznosu od 50.000 do 500.000 dinara.

Zatvoreno za komentare.