Svako od nas se barem jednom u životu suočio s teškom mučninom tokom putovanja koja se završila povraćanjem. Međutim, stručnjaci su predstavili listu od pet načina kako možete izbeći ovaj neugodan osećaj tokom vožnje avionom, autobusom ili automobilom.
Foto: Shutterstock
Kako prenosi list "Gardijan", najvažnije je izbeći okidače, fokusirati se na eksterijer, biti oprezan s upotrebom određenih lekova, pravilno disati i postepeno se navikavati na duge relacije.
Nemojte putovati malim avionima koji imaju veće turbulencije od velikih. Ukoliko ste na brodu, držite se sredine, gde je manje ljuljanja. U automobilu i autobusu najgore mesto za sedenje je na zadnjem sedištu. Nažalost, ovo je mesto gde deca obično sede, a ljudi su najviše podložni mučnini u ranom detinjstvu. Odrasli koji pate od migrene su takođe podložniji.
Najbolje objašnjenje za mučninu tokom vožnje krije se u tzv. senzornoj teoriji sukoba koja ga svodi na neusklađenost između onoga što vaše oči vide i informacija o kretanju koje dopiru do unutrašnjeg uha. Ukoliko svoj pogled uperite prema prozoru i spoljašnjoj sredini, to može biti od pomoći. Dakle, nemojte čitati ili gledati u telefon. Pokušajte da zadržite glavu većinu vremena okrenutu ka spoljašnjosti.
Lekovi koji se prodaju bez recepta, najčešće antihistaminici, mogu biti delotvorni za tretiranje simptoma vezanih za razna alergijska stanja, ali mogu dovesti do zamagljenja vida i pospanosti što nije dobro ako treba da vozite.
Kontrolisano disanje je skoro dvostruko efikasnije od lekova. Refleks povraćanja isključuje respiratorni impuls pa ako se koncentrišete na vaše disanje, to može sprečiti povraćanje. Vežbajte da vaše disanje bude ujednačeno i dosledno.
Prema rečima stručnjaka, najvažnija stvar u celoj priči temelji se na navikavanju. Najpre krenite na kratka putovanja i vozite se sve do onog trenutka kada počnete da osećate mučninu, a onda se zaustavite i odmorite. Zatim se upuštajte u sve duža putovanja kako biste pomerili sopstvene granice tolerancije.