Mada neutešno pate, zato što ne izgledaju onako kako bi želeli nalik "influenserima" sa društvenih mreža, devojkama i mladićima iz reklama ili kao najpoželjnija drugarica/drug iz škole.
Foto: Shutterstock
Psiholog Dajana Jankov kaže da se mladi stide svog tela zbog nepoznavanja sopstvenog karaktera, odnosno nedozrelosti svoje ličnosti i tabua koji je vezan za seksualnost u tom životnom dobu.
- Na nedostatak samopouzdanja utiču najpre roditelji, koji su u ranoj uzrasnoj dobi voleli i upućivali nežnosti detetu bez obzira na njegove fizičke karakteristike. Ta rano ispoljena ljubav kroz kontakt, pažnju i bezuslovno prihvatanje je koren svega - kaže psiholog Jankov.
Samopouzdanje se u tinejdžerskom dobu gradi neminovnošću da pronađemo, mimo porodičnog kruga, one slične sebi i poverujemo u naš prijateljski i iskren savez sa drugim tinejdžerima.
- Osoba koja ima mnogo samopouzdanja, ima i veliki broj prijatelja koji joj veruju. Ako je samopouzdanje stabilno, nekoliko zluradih komentara na račun nečijeg izgleda ne može da ga uruši - ističe Jankov.
U kojoj meri pritisak javnosti u kombinaciji sa marketingom, kao i na društvenim mrežama proklamovanih modela "idealnog izgleda", loše utiče na odnos tinejdžera prema svom telu?
- Idealni moral ne prati novac ni kretanja na tržištu lažnih vrednosti. Tinejdžeri moraju da se uče tome da oni nisu ono što i njihov izgled - objašnjava psiholog.
Zato danas imamo i andergraund modnu industriju koja ruši idealnu sliku fizičkog izgleda, pa nam kao poželjno, recimo, nudi da izgledamo poput neke "nakaze". Mladi, zbog prirodnog bunta prema autoritetima, onda lako mogu da nasednu i na ovako "prodatu" priču o idealnoj verziji sebe i idealnom životu.
- Roditelji bi samo trebalo da izdrže tu snažno prisutnu potrebu da se liči na nekog drugog, a ne na ono dobro iz kuće. Istina, to je najteže i mnogi to ne izdrže, jer su i sami posumnjali da su sposobni da isprate sve te besmislice mladosti i iskušenja - kaže Jankov.
Šta ako se najbolji prijatelj savršeno ukalapa baš u te željene standarde lepote, a mi ne?
- Verovatno je da će taj "lepi narcis" od prijatelja očekivati da živimo od njegove slave i budemo u njegovoj senci. Hoćemo li pristati na to zavisi od naše potrebe da samostalno izgradimo samopouzdanje - ističe Jankov.
Mladi koji izgube samopouzdanje spremni su na svakakve destruktivne činove da bi brzo dobili efekat popravljanja sebe u fizičkom izgledu, zarad pažnje i ljubavi okoline. Kasnije se ispostavi da su ta potreba i ljubav bile kratkotrajne i lažne, pa tonu u depresiju zbog gubitka sebe - zaključuje psiholog Jankov.