Stupanjem u brak se odnos između partnera menja, hteli to oni ili ne. Čak i kada se par dugo poznaje ili živi zajedno, burma može da izmeni stvari kako na pozitivne tako i na izazovne, neočekivane načine.
Foto: Shutterstock
Mada se ljubav uglavnom smatra osnovnom pretpostavkom uspešnog braka, mnogi stručnjaci tvrde da za kvalitetnu vezu ona sama po sebi nije dovoljna. Štaviše, predlažu da se već na samom početku braka emocionalnim pogledima pridodaju oni racionalni.
Pod time se pre svega misli na spremnost da se prave kompromisi, na koje ipak mnogi pojedinci nisu spremni.
U srži problematike je, moglo bi se reći, okolnost da se bračni partneri nedovoljno često doživljavaju kao najbolji prijatelji. Da li će međusobno komentarisati zgodne prolaznike na ulici, stvar je individualnih sklopova ličnosti. U svakom slučaju, nije sporno da bi trebalo negovati bliskost, poverenje i podršku. S druge strane, važno je razumeti i potrebu za povremenom izolacijom od partnera. Imati deo aktivnosti koji smatrate ličnim i obavljate nezavisno od voljene osobe se zapravo smatra poželjnim i zdravim po vaš odnos.
Ipak, samo prijateljstvo između muškaraca i žena je kontroverzna tema. Mnogi i dan danas smatraju da takvo nešto jednostavno ne postoji, jer pokretanje odnosa u ovom slučaju može da znači samo jedno: da vam se druga osoba sviđa na nivou koji prevazilazi platonske okvire.
Foto: Shutterstock
Najčešće se muško-ženska prijateljstva ocenjuju kao poduhvati sa zadnjim namerama, gde jedan od učesnika zaista pristupa kao prijatelj, dok je drugom to prijateljstvo kamuflaža pod kojim gradi neku vrstu odnosa u iščekivanju prilike da otkrije svoja prava osećanja.
Mnoge osobe ispoljavaju ljubomoru kada je reč o mogućnosti da njihov partner bude prijatelj sa osobom suprotnog pola, pa zastupaju „preventivan“ stav. Drugim rečima, smatraju da je lakše takve situacije sprečiti nego ih koristiti za testiranje odnosa, pošto ne mogu sve da drže pod kontrolom. Kada se tako postave stvari, nameće se jedno etičko pitanje - da li je to u redu?
Svakako da će za neke ljude prijateljstvo njihovog partnera sa suprotnim polom uvek biti problematična tema. Međutim, doživljavanje toga kao čina izdaje, bez konkretnog razloga, jasan je poziv za rad na sebi. Takvo ponašanje se može oceniti kao znak posesivnosti, ljubomore i emotivne nestabilnosti.
Ukoliko postoji kriza u vezi, njen uzrok će se mnogo verovatnije kriti u nekom aspektu nje same, nego u partnerovom prijateljstvu sa nekim. Uostalom, vredi postaviti i pitanje da li je određena seksualnost u prijateljstvu stvarno toliko loša? Ili je ipak bolje održavati neromantične odnose što sterilnijim?
Kako bi dobili različita mišljenja i poglede na ovu temu, pitali smo čitaoce naše stranice za odgovore.
Naravno, šarenolikost stavova nas nije razočarala.
Kakvo je vaše mišljenje?