Muve nemaju zube, pa iz usta luče enzime da bi hranu omekšale, usisale i progutale! Na hranu koju ste ostavili na stolu vam je sletela muva, dobro je znati šta ćete učiniti s hranom, da li je baciti ili je slobodno možete pojesti.
Foto: Pixabay
Kada muva sleti, počne ispitivati novi teren u potrazi za hranom. Ako proceni da je vredno obroka, ona pljune na površinu, objašnjavaju stručnjaci.Stručnjaci su objasnili kako muva uvek 'pljune' na hranu kad na nju sleti. Razlog je taj, jer muve nemaju zube, pa iz usta luče enzime da bi hranu omekšale, usisale i progutale.
Muva nekad na hranu može izbaciti izmet, dok ispute površinu koju bi 'usisala i progutala', tvrdnje su stručnjaka. Naučnici su pronašli 200 patogena kod odraslih primeraka muve zunzare, a najgori mogući scenario je ako muva sadrži štetne bakterije i ako su one imale vremena da se razviju u našoj hrani.
Ukoliko je bila u kontejneru sa smećem, a onda provela nekoliko minuta na našoj porciji hrane.
U takvim slučajevima možete oboljeti od salmonele ili zaraziti se bakterijom E. coli, kaže dr. Vilijam Kern sa Univerziteta u Kaliforniji. U zemljama bez urednih kanalizacionih ili vodovodnih cevi, muve mogu sadržavati patogene iz ljudskog izmeta i prenositi i smrtonosne bolesti, kao što su kolera, kampilobakterioza ili dizenterija.