Na današnji dan je decenijama slavljen jedan veliki praznik - Dan republike

Na današnji dan je decenijama slavljen jedan veliki praznik – Dan republike

Blizu 60 godina je na današnji dan slavljen Dan republike, jedan od najvećih državnih praznika Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.

Foto: Shutterstock

Dan republike slavljen je baš 29. novembra zato što je tog datuma 1943. godine u gradu Jajcu, u Bosni i Hercegovini održano Drugo zasedanje AVNOJ-a, na kome je doneta odluka o federalnom ustrojstvu Jugoslavije, a kraljevskoj vladi zabranjen povratak u zemlju.

Odlučeno je takođe da se nova Jugoslavija izgradi kao federativna državna zajednica ravnopravnih naroda. Josip Broz Tito, generalni sekretar Komunističke partije Jugoslavije i vrhovni komandant Narodnooslobodilačke vojske i partizanskih odreda Jugoslavije, proglašen je za maršala.

Foto: Instagram/Screenshot

Kada se raspala SFRJ, prestalo se sa obeležavanjem ovog praznika u njenim nekadašnjim republikama. Izuzetak je godinama bila Srbija gde je 29. novembar slavljen sve do 2001. godine.

14. novembra 2002. godine Veće građana Savezne skupštine donelo je odluku o ukidanju ovog praznika kao državnog praznika i te godine je posle niza decenija, 29. novembar prestao da se slavi.

Foto: Unsplash

Inače, dok je bio državnim praznikom, proslavljao se dva neradna dana. Generacije i generacije nekadašnjih pionira povodom ovog praznika dobijale su čuvene crvene pionirske marame i plave kape. Povodom Dana republike dodeljivane su nagrade AVNOJ-a i ordenje.

Mnogima koji su slavili ovaj praznik on i danas znači. Osećaju se svečarski i sa posebnim značenjem izgovaraju sam datum i ime nekadašnjeg praznika. 

Sada se kao Dan državnosti u Srbiji praznuje 15. februar, odnosno Sretenje  i to u znak sećanja na dva važna događaja. 15. februar 1804. godine, kada je u Orašcu počeo Prvi srpski ustanak, odnosno borba za konačno oslobođenje od Turaka i 15. februar 1835. godine, kada je u Kragujevcu donet Sretenjski ustav, prvi Ustav Srbije.

Zatvoreno za komentare.