Zbog teške ekonomske situacije u kojoj se nalazimo postoji nekoliko stvari o kojima treba da razmislite pre nego što date otkaz. Kada vas šef zove već od sedam ujutru, a vaše kolege stalno izmišljaju tračeve, dođe vam da pošaljete mejl i pobegnete. Međutim, svaki budući šef može biti još gori, a veliki je rizik i da sledećih godinu dana provedete ispred televizora.
Evo sedam osnovnih pitanja o kojima treba da razmislite pre nego što napustite posao – jer kad obezbedite sebi bazu onda možete da date otkaz bez kajanja!
Jedna od najvažnijih stvari koju treba da razmotrite je: kirija! Veliki deo vaše plata sigurno odlazi na stanarinu, moraćete pre nego što date otkaz da razmislite od čega ćete nastaviti da plaćate ovaj izdatak. Bez stalnog posla, to može da bude teško, ali nije nemoguće. Na primer, ako uzmete cimera možete smanjiti troškove života za polovinu.
Ne zavaravajte se: ako napustite posao, moraćete da se odreknete odmora i putovanja, kupovine garderobe i ručkova po restoranima. Naravno, nećete baš morati da jedete makarone svaki dan, dok ne nađete sledeću poslovnu priliku. Postoji bezbroj alternativnih načina da zaradite novac, zato budite kreativni! Privremeni poslovi pomoći će vam da ne isparznite svoj novčanik do dna.
Ako nemate, sad je vreme da ih potražite! Potrudite se da ne odete sa trenutnog posla bez obezbeđene preporuke. Ako smatrate da je vaš šef rešio da vaš život/karijeru pretvori u noćnu moru, zamolite nekog od saradnika ili menadžera za ljudske resurse da vam je napiše.
Većina budućih poslodavaca traži najmanje dve preporuke, pa ako ne možete da je dobijete od firme u kojoj trenutno radite, setite se prošlih poslova. Da li ste uradili neku uslugu prethodnom poslodavcu (radili do kasno, dali značajnu ideju ili predlog...)? Da li je postojao neki vaš nadređeni koji je mislio da vi imate "ono nešto"?
Ako ništa drugo, moći ćete da date njihove telefone i oni će vas, ako bude potrebno, ishvaliti kao dobrog radnika.
Koliko god različitih i čudnih poslova da promenite, bićete pod ozbiljnim stresom sve vreme ako nemate nikakvu ušteđevinu (50 evra se ne računa). Ako niste štedeli, ozbiljno razmislite da ostanete na poslu još neko vreme sve dok ne uštedite bar nešto novca. Smanjite troškove, ne idite na ručak, već ponesite nešto od kuće, dajte oglas da tražite cimera i potražite neki posao koji biste mogli da radite vikendom.
Ako ste skoro ili ne baš tako skoro podigli kredit, postoji velika mogućnost da imate još puno meseci ili godina da ga otplaćujete. Pre nego što napustite posao, pozovite svoju banku i pokušajte da dogovorite nove uslove otplate. Ako ste do sada plaćali rate na vreme, trebalo bi da banka ima razumevanja za vašu situaciju i da vam izađe u susret.
Pre par godina, ne bismo verovali da poslodavac može da nas kontaktira preko Fejsbuka ili LinkedIna. Verovali ili ne, socijalne mreže mogu vam pomoći da dobijete posao. Ažuriran profil na LinkedInu, profesionalnog izgleda pokazaće da ste ozbiljni i povećaće šanse da vas pozovu na razgovor. Samo budite oprezni: sakrijte postove na Fejsbuku koji su privatni i neka vaš profil na LinkedInu bude što profesionalniji (bez razgolićenih fotografija i privatnih komentara).
Sigurno ste navikli da vam radno vreme bude od 9h do 17h, ali rešili ste da nađete novi posao i morate da prihvatite i razne druge uslove? Kada tražite posao iz udobne pozicije (imate posao koji nije tako loš, ali želite da ga promenite) drugačije je nego kada ga tražite od kuće, surfujući po internetu i proveravajući mejl i Fejsbuk svakih pet minuta.
Ako ste definitivno rešili da nađete posao svojih snova (ili samo bolji posao) samo napred! Vreme ide, a mi vam držimo fige!
O čemu vi razmišljate kada vam dođe da date otkaz?