Najbolja prirodna dezinfekcijska sredstva za efikasno ubijanje mikroba

Najbolja prirodna dezinfekcijska sredstva za efikasno ubijanje mikroba

Prirodna dezinfekcijska sredstva mogu biti prikladna alternativa korišćenju sredstava za čišćenje koja sadrže agresivne hemikalije, bez obzira da li ste zabrinuti zbog potencijalnih zdravstvenih rizika ili uticaja na okolinu.

Foto: Shutterstock

U stvari, ako se pravilno koriste, prirodna ili biljna dezinfekcijska sredstva često mogu biti jednako efikasna kao hemikalije. Međutim, ona takođe deluju sporije od hemijskih dezinficijensa, tako da površina duže mora biti prekrivena kako bi se efikasno uništile klice.

Uz to, sva dezinfekcijska sredstva, uključujući i prirodna, najefikasnija su ako se koriste na površini koja je prethodno očišćena sapunom i vodom kako bi se uklonila prljavština.

Evo pet najučinkovitijih prirodnih dezinficijensa i kako ih koristiti u vašem domu:

1. Alkohol

Alkohol je jedna od najučinkovitijih alternativa hemijskim dezinfekcijskim sredstvima, kaže Andrej Tadik, farmaceutski naučnik i inženjer iz firme Emergent BioSolutions.

On ubija klice razbijanjem njihovih ćelijskih zidova, ali učinkovit je samo ako se koristi u dovoljno visokoj koncentraciji - oko 60% ili više. 

Foto: Shutterstock

2. Hidrogen peroksid

On nije delotvoran poput nekih hemijskih dezinficijensa, poput izbeljivača, ali stvarno uništava viruse i bakterije, navode Centri za kontrolu bolesti (CDC).

Na primer, u studiji za 2018. godinu objavljenoj u Antimicrobial Resistance and Infection Control istraživači su otkrili da je hidrogen peroksid učinkovitiji u uništavanju nekih oblika bakterija od kvaternarnih amonijajkovih spojeva, koji se obično nalaze u hemijskim dezinfekcijskim sredstvima.

Njegova delotvornost će se smanjiti kada je rastvor izložen svetlosti pa spremite hidrogen peroksid u tamnu posudu da bi ostao efikasan kao dezinficijens.

3. Sirće

Sirće se obično naziva prirodnim dezinficijensom, a iako ima neka dezinficijensa svojstva, nije delotvoran kao alkohol ili hidrogen peroksid pri ubijanju patogena.

Glavni sastojak sirćeta, sirćetne kiseline, pomaže razgrađivanju nečistoće i može smanjiti bakterije na prljavim površinama.

Studija iz 2010. otkrila je da 10-postotno sirće smanjuje održivost virusa gripa, a studija iz 2014. objavljena u časopisu Američkog društva za mikrobiologiju otkrila je kako je 10-postotni rastvor učinkovit u ubijanju bakterija koje uzrokuju tuberkulozu.

Belo destilovano sirće koje se obično nalazi u prodavnicama prehrambenih proizvodima ima nižu koncentraciju sirćetne kiseline - oko 4% do 7% - ali može se kombinovati s jednakim delom vode i koristiti na pultovima, podovima i ormarima za ubijanje mikroba.

Da bi efikasno ubio klice, sirće mora stajati na površini oko 30 minuta, kaže Tadik.

Foto: Shutterstock

4. Vruća voda

Vruća voda može efiksano ubiti bakterije i viruse, ali voda bi trebala da bude temperature od najmanje 60 stepeni Celzijusovih, prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO). Vrela voda se često koristi za ubijanje patogena tokom kuhanja ili ponovnog zagrejavanja hrane.

5. Esencijalna ulja

Neka esencijalna ulja, poput pačulija i cimeta, mogu biti delotvorna protiv određenih sojeva virusa i bakterija, kaže Tadik, ali postoje bolje alternative koje deluju na širi spektar patogena.

Smatra se da eterična ulja deluju tako da narušavaju stanične membrane virusa i bakterija, ali potrebno je više istraživanja kako bi se naučilo o njihovoj hemijskoj prirodi i kako se oni mogu najučinkovitije koristiti kao dezinfekcijska sredstva.

"Ako ste zaista posvećeni korišćenju esencijalnih ulja u svom režimu čišćenja, preporučujem upotrebu male količine kako biste dali ugodan miris jačim dezinfekcijskim sredstvima poput alkohola ili sirćeta", kaže Tadik za Insider.

Zatvoreno za komentare.