Stručnjaci su skloni da kažu da je traženje posla takođe posao. Oni koji ga traže najbolje znaju, koliko je to tačno i zašto je to zapravo najteži posao. Pogotovu kada radnih mesta ima malo a kandidata, koji na njih konkurišu mnogo. Za početak, izbegnite greške pri traženju posla koje većina pravi.
Foto: Shutterstock
Ima caka koje mogu pomoći da nađete radno mesto kakvo želite i da od svih kandidata poslodavac izabere baš vas.
Iako vam se čini da nikada nećete naći posao i da je bolje da prihvatite bilo koju ponudu nego da ne radite ništa, još jednom razmislite da li vam je takav stav dobar. Posao iz nužde je samo pola rešenog problema, zato je bolje da se ne javljate na svaki oglas, već samo na onaj, koji nudi posao koji biste zaista voleli da radite.
Nivo obrazovanja je svakako veoma bitan faktor prilikom zapošljavanja. Takođe i mreža kontakata i poznavanje uticajnih ljudi, ali je poslodavcima najvažnije da dobiju vrednog radnika koji je spreman da radi. Zato, nemojte se busati samo u diplomu ili veze koje imate, nego im dokažite da ste vi taj radnik.
Foto: Shutterstock
Kada konkurišete na neko radno mesto budite iskreni i ne preterujte u tome da dokažete da ste idealan kandidat. To poslodavci baš i ne žele i može vam se obiti o glavu.
To da budete iskreni, svoji, originalni pokažite i kada konkurišete pa u imejlu ili formularu na kome se prijavljujete istaknite nešto posebno vezano baš za vas, nešto životno što bi vas izdvojilo u masi bezličnih prijava i skrenulo pažnju na vas. Originalni ljudi su, ma koliko se činilo da to nije tako, sada veoma potrebni, jer se traže nove, sveže, autentične ideje i predlozi.
Foto: Pexels
Originalno nastupajte i prilikom razgovora za posao. Nemojte odgovarati klišeima, slobodno ispričajte i neku anegdotu o sebi, naravno vezanu za veštine koje posedujete i posao koji biste radili. Podrazumeva se da imate mere i da ne preterujete sa pričama kako se dobra ideja ne bi pretvorila u loš rezultat.