Neki od najvažnijih svetskih događaja u 2018. godini zabeleženi su i na društvenim mrežama, a podaci sa Gugl, Instagram i Tviter mreža otkrivaju, koji su to bili najinteresantniji momenti, teme i ličnosti. Pogledajte šta je obeležilo 2018. na društvenim mrežama.
Foto: Shutterstock
Kako navodi sajt "Holivud riporter", najveću pažnju javnosti na ovim društvenim mrežama izazvali su Zimska olimpijada, tvitovi američkog predsednika Donalda Trampa, odlazak nekih slavnih ličnosti. Takođe, dok je korejska pop grupa BTS dominirala na više Internet platformi, građanski pokreti kao što je #MeToo upravo su se probili preko društvenih mreža.
Foto: Instagram/Screenshot
Na dan ceremonije zatvaranja Zimske olimpijade u Južnoj Koreji, a to je bio 25. februar, na Tviteru je objavljeno najviše tvitova u 2018. godini, što pokazuje da sport uvek ima moć da ostavi snažan utisak. Kad je reč o političkim izjavama ove godine dominirao je Donald Tramp, što i ne čudi ako se zna da je on prilično aktivan tviteraš.
Kulturološki fenomeni poput korejske pop grupe BTS koja ima 17.4 miliona sledbenika, "Crnog pantera", Diznijevog naučno-fantastičnog filma i košarkaške zvezde LA Lejkersa Lebrona Džejmsa bili su među imenima koja su najviše tvitovana. Najtvitovaniji filmovi ove godine je "Crni panter", a slede "Osvetnici: Rat beskraja", "Neviđeni 2", "Ratovi zvezda: Poslednji džedaji".
Foto: imdb.com
Kad je reč o Internet pretraživaču, građani su na Gugl pretrazi 2018. najviše postavljali sledeća pitanja: Šta je Bitcoin? Kako se glasa? i Ko je osvojio Mega milione?
Najtraženiji pojmovi na Guglu tokom godine bili su oni koji su se odnosili na svetske događaje - Mundijal i uragan Florens, kao i smrti poznatih ličnosti - slavnog kuvara Entonija Burdejna, američkog strip scenariste i producenta Stena Lija, kao i repera Meka Milera.
U prvih 10 "najguglovanijih" pojmova probio se i Diznijev blokbaster "Crni panter".
Foto: Instagram/Screenshot
Među ličnostima koje su na Gugl platformi najviše intrigirale ljude su Megan Markl, nekadašnja američka glumica koja je udajom za britanskog princa Harija postala vojvotkinja i zvezde Jutjub mreže Logan Pol i Kloi Kardašijan.
Najtraženiji televizijski šou bio je ujedno i onaj o kojem se najviše polemisalo -"Rozen" koja se posle 20 godina ponovo vratila na male ekrane, ali je ubrzo otkazana posle rasističkog tvita voditeljke Rozen Ber.
Tokom godine u kojoj je emotikon u obliku srca korišćen 14 milijardi puta u komentarima na Instagramu, a nebrojeno puta i "smajli" činilo se da su aplikacije Fejsbuk ekosistema svedočile samo o dobrim trenucima.
Foto: Shutterstock
Međutim, društvene mreže postale su i mesta na kojima su dominirali aktivistički pokreti, navodi "Holivud reporter".
Tako je recimo, haštag pokreta #MeToo osnovan sa željom da se ustane protiv seksualnog nasilja u šou biznisu, korišćen je 1.5 miliona puta u 2018. godini. Za njim sledi sličan pokret #TimesUp, koji je pokrenulo 300 holivudskih glumica, scenaristkinja, rediteljki, producentkinja i drugih uticajnih žena, koje se takođe bore protiv seksualnog uznemiravanja.
Društvene mreže obeležili su i brojni skandali, curenje korisničkih podataka i hakerski napadi.