Nove studije ukazale su na nov, a neverovatno zabavan i opuštajući način za izgradnju snažnog i trajnog odnosa sa detetom.
Photo: Pexels
Teško je svakodnevno organizovati kvalitetno vreme sa detetom, koje će njemu podjednako prijati kao i vama, i za koje će priželjkivati da se ponovi još mnoštvo puta.
Nova studija naučnika Univerziteta u Arizoni (sprovedena u saradnji sa odsekom za komunikacije na Harvardu) preporučuje - zajedničko slušanje muzike.
Sudeći po rezultatima ovog istraživanja, slušanje muzike dok ujutru doručkujete, vozite dete u školu, ili tokom dugih zajedničkih putovanja, može napraviti neverovatno pozitivnu promenu u odnosu roditelj-dete.
Photo: Pexels
Preporučene muzičke aktivnosti, osim slušanja muzike u kući, prirodi, ili u kolima, podrazumevaju i zajedničke odlaske na koncerte, kao i sviranje instrumenata, ukoliko u porodici ima talentovanih članova. Pa i ako nema - iskustvo će biti samo još zanimljivije.
Međuzavisnost između slušanja muzike i kvaliteta veze naučnici objašnjavaju učešćem emotivnih faktora. Pozitivne emocije koje muzika izaziva vezuju se za osobe sa kojima delimo ovo iskustvo, utičući, takođe, i na jačanje empatičnog odnosa sa njom.
Photo: Unsplash
Zajedničko slušanje, posebno uz ples ili pevanje utiče na međusobno usklađivanje dece i roditelja.
Dakle ako vam nešto smeta ili vas brine odnos koji imate sa svojim detetom, nabavite zvučnik, i saznajte koja muzika ga čini srećnim.
Nekoliko tonova tu i tamo mogli bi da osiguraju i ojačaju ljubav i trajnu bliskost, koju svaki roditelj priželjkuje sa svojim detetom.