Lavandu poznajemo najviše kao biljku koja ima umirujuće dejstvo na ljudski nervni sistem. Ovu njenu moć uglavnom koristimo kada želimo da se smirimo, opustimo od stresa ili umora ali i kada imamo problema sa nesanicom, glavoboljom. Takođe i sa insektima, jer je ona leti dobar rasterivač insekata a naročito komaraca, a u ostalom delu godine upotrebljava se za rasterivanje moljaca.
Foto: Shutterstock
Međutim, ima najava da će blagotvorno dejstvo ove mediteranske biljke na čoveka i njegove mišiće biti korišćeno i u lečenju anksioznosti. Na tome rade japanski naučnici koji smatraju da bi lavandin miris mogao da se koristi kao sredstvo za smirenje pacijenata pre operacije ili u terapiji anksioznosti.
Kada je reč o korišćenju lavande u preoperativne svrhe, ona bi u ovom slučaju zamenila tablete koje se pacijentima inače daju da bi se smirili. Smatra se da bi lavanda na pacijente delovala čak i bolje od tableta. Ovo je zato što se od tableta koje se daju pre operacije pacijenti kasnije otežano kreću, što bi se korišćenjem mirisa lavande izbeglo.
Foto: Shutterstock
Do stanovišta da bi lavanda mogla da se upotrebljava u pomenute svrhe, naučnici sa Univerziteta Kagošima u Japanu su došli, na osnovu eksperimenta koji su radili na laboratorijskim miševima. Cilj im je bio da utvrde da li linalol, jedan od glavnih sastojaka ekstrakta lavande, opušta miševe.
Ispostavilo se da to opuštajuće dejstvo postoji. "U narodnoj medicini se oduvek verovalo da mirisni sastojci iz ekstrakta lavande smanjuju osećaj anksioznosti. Mi smo ustanovili da linalol ima izražen umirujući efekat na miševe", rekao je koautor istraživanja dr Hideki Kašivadani.
Foto: Shutterstock
Iako je reč o mediteranskoj biljci, lavanda se sve uspešnije, i to na velikim površinama, gaji i u kontinentalnim krajevima. Pogodna je čak i za gajenje u saksijama, samo je treba držati na sunčanom mestu. Mediteranske zemlje kao što su Francuska i Španija, gde raste dosta lavande, njeno ulje koriste u industriji i farmakologiji.