Planinski vrhovi pokriveni snegom, bajkovit su prizor kome se raduju i odrasli i deca.
Foto: Shutterstock
Ovaj period godine, kao i raspust koji uskoro počinje, idealno su vreme za odlazak na neku od planina, gde možete stvoriti sopstvenu zimsku idilu.
Pored lepote pejzaža i nezaboravnih porodičnih trenutaka koji će vam zasigurno ostati u sećanju, ne bi bilo loše da znate i to kako će boravak na planini, naročito u zimskom periodu, uticati na vaše zdravlje.
Možda vas hladnoća prvenstveno asocira na prehledu, a zima na grip, ali daleko da je to jedina istina.
Uticaj planinskog vazduha, sunca i planinskog vetra, veoma je povoljan za vaš imuni sistem.
Pored toga, u kom god periodu godine da se odlučite za odlazak na planinu, treba da znate da će ovo putovanje delovati povoljno i na vaš nervni sistem, jer čist, svež i nezagađen vazduh umanjuje stres.
Veća količina ugljen monoksida, koji je važan za vaše telo, činiće da dišete dublje. U isto vreme, iz svog tela izbacujete i toksine.
Niže temperature na planini zahtevaju prilagođavanje srca, krvnih sudova i disajnih organa.
Foto: Shutterstock
Takođe, možda ste primetili da vam je tokom boravka na planinama veći i apetit. Stručnjaci kažu da je to sasvim normalna i očekivana pojava, jer je vašem telu potrebno više energije za održavanje telesne temperature i dobijanje snage za bavljenje fizičkom aktivnošću.
Zimski sportovi zahtevaju veliku količinu energije, zato nemojte izbegavati hranu bogatu hranjivim materijama.
U bržem prilagođavanju tela na nove uslove, pomoći će vam hrana bogata ugljenim hidratima.
Istraživanja pokazuju da ljudi koji planinare na temperaturama od – 5 do – 10 stepeni sagorevaju skoro 35 posto više kalorija od onih koji idu na planinarenje na 10 stepeni iznad nule.
Ovo je takođe očekivano, jer telo mora da iskoristi više energije da bi se zagrejalo.