Obrazovanje i škole vremenom su postali sistemi sa zadatkom da “ujedine“ dečiji um, kako bi ga učinili pitomim i prilagodljivim ovom svetu.
Foto: ShutterStock
Oni koji su drugačiji, kreativni, oni koji odstupaju od poznatog, označeni su kao “teški ljudi“ i “moraju se odmah vratiti na pravi put“.
Obrazovana osoba, u pravom smislu pojma, postaje pojedinac koji zna sopstvenu vrednost i koji sledi unutrašnje, ali ne i nametnute zakone da bi ih živeo i razvijao se. Obrazovanje nije tu kako bi pomoglo detetu da se prilagodi društvu.
Ono služi da mu pomognete da razotkrije svoje talente, vodi ga i prati da prepozna tamnije strane svoje ličnosti i otkrije kako želi da komunicira.
Obrazovana osoba nije osoba koja apriori sledi pravila društva, a da prethodno nije razmišljala o njima i shvatila da li su u skladu sa njegovim osećanjima. Zato zdrava pobuna treba da bude rezultat svakog obrazovanja, piše “atma.hr”.
Zdrava pobuna znači miran, hrabar i kreativan unutrašnji protest koji dovodi do konstruktivne akcije. Ova velika kriza kroz koju prolazimo prilika je da probudimo odraslu osobu u nama, nateramo je da razmisli o značenju obrazovanja, pokrene svoju kreativnost i akciju.
Foto: ShutterStock
Deca i mladi koji razmišljaju na ovaj način sada su nam potrebni više nego ikad ranije. A takođe i odrasli sa željom da nastave svoje obrazovanje.
“Ne učite svoju decu da se prilagođavaju društvu, da budu zadovoljna onim što postoji, da prave kompromise sa onim što je pred njima; dajte im unutrašnje vrednosti pomoću kojih mogu da promene društvo i odupru se dijaboličnom projektu globalizacije svih mozgova.”
Tiziano Terzani - “Ideja sudbine”