Nekoliko pobeda divljih životinja za opstanak vrste za koje ne znamo

Nekoliko pobeda divljih životinja za opstanak vrste za koje ne znamo

Ovih nekoliko primera pobeda divljih životinja dokazuje da zaštita i očuvanje funkcionišu, a gubitak celokupnih vrsta može se zaustaviti kada za to postoji dovoljno volje.

Foto:Shutterstock

Gubitak vrsta može se zaustaviti ako postoji dovoljno volje

Hitni poziv na akciju za zaštitu ugroženih vrsta i njihovih staništa redovno pokriva većina medija širom sveta, ali ponekad rezultati te tekuće akcije nemaju istu pokrivenost.

Međutim, važno je da ljudi znaju da možemo napraviti razliku.

Studija objavljena u septembru 2020. otkrila je da je do 48 izumiranja ptica i sisara sprečeno naporima očuvanja, a stope izumiranja od 1993. bile bi 3 do 4 puta veće bez delovanja.

Evo 10 primera uspešnih priča koje se tiču napora u zaštiti i očuvanju koji su vam možda promakli u medijima.

Delfini se ponovo vraćaju u život i žive u čistoj vodi

Foto:Shutterstock

Šezdesetih godina prošlog veka predsednik Lindon B. Džonson proglasio je zagađenu reku Potomak „nacionalnom sramotom“.

Sada su prvi dokazi da je reka Potomak ponovo leglo divljih dobrih dupina zabeležili studenti postdiplomskih studija koji rade sa Džordžtaun biologom i stručnjakom za delfine profesorkom Dženet Man.

Dokazi su prikupljeni 17. avgusta kao deo projekta ''Potomac-Chesapeake Dolphin'' (PCDP), pokrenut od strane profesora biologije i psihologije pre skoro pet godina da bi se napravila prva studija o delfinima u Potomaku.

Krivolov na nosoroge u Južnoj Africi smanjen za 33 posto

Foto:Shutterstock

Posle deset godina primene različitih strategija za borbu protiv krivolova nosoroga od strane krivolovaca koje regrutuju i kojima upravljaju kriminalni sindikati, Južna Afrika je uspela da zaustavi eskalaciju gubitaka nosoroga i sada beleži smanjenje broja poširanih nosoroga iz godine u godinu.

Tokom 2020. godine u Južnoj Africi je ulovljeno 394 nosoroga zbog roga. To je za 33% manje u odnosu na 594 ubijenih 2019. godine i obeležava šestu godinu kako krivolov nosoroga nastavlja da se smanjuje u Južnoj Africi.

Jaguari se vraćaju u argentinske močvare nakon 70 godina

Foto:Shutterstock

U nedavnom saopštenju za štampu Programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu objavljeno je da se najveći predator u Južnoj Americi, jaguar, vratio u močvare Ibere u Argentini 70 godina nakon što je vrsta dovedena do lokalnog izumiranja lovom i gubitkom staništa.

Mariua, odrasli ženski jaguar, spašena je u Brazilu kao siroče, i njena dva mladunca rođena u zatočeništvu pušteni su u park Gran Ibera u januaru 2021.

Oni su prvi od devet jaguara predviđenih za ponovno naseljavanje te vrste na površini od 687.966 hektara. zaštićenog područja, koje nudi obilje divljeg plena za velike mačke.

Trenutno je u Argentini ostalo samo oko 200 jaguara.

 

Zatvoreno za komentare.