U jesen 1665. godine, na imanju u zaseoku Vulstorp Mejnor, zrele jabuke padaju na vlažnu zemlju.
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
Njihov pad, ubrzano kretanje pod uticajem sile zemljine teže, posmatra Isak Njutn, dvadesetdvogodišnji student Triniti koledža u Kembridžu.
On se upravo vratio na porodičnu farmu iz Londona gde je te godine izbila epidemija buboničke kuge, koja će u engleskoj prestonici odneti oko 100.000 žrtava.
Vulstorp je, međutim, miran i bezbrižan. Linkolnšir, grofovija na istoku Engleske, i danas je poljoprivredna oblast, sa retkim gradovima i prostranim poljima i baštama. U središtu imanja u Vulstorp Mejnoru, gde je Njutn rođen, nalazi se kamena kuća na dva sprata i sa tri reda prozora oko koje su njive i livade za ispašu ovaca.
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
U vrtu posađenom oko kuće raste i Njutnovo drvo jabuke.
Po čuvenoj anegdoti, Njutn je došao do otkrića o univerzalnom zakonu gravitacije posmatrajući kako sa njega padaju jabuke.
U svakom slučaju, sve dok se 1667. ne bude vratio na Kembridž, tokom izbeglištva zbog epidemije, Njutn će u istom ovom vrtu doći na čitav niz revolucionarnih ideja – o diferencijalnom računu, zakonima optike i zakonima gravitacije, ključnim otkrićima koja će utemeljiti fiziku kao modernu nauku, piše CdM.