Društvene mreže nikada više neće biti iste!

Društvene mreže nikada više neće biti iste!

Evropski parlament danas je usvojio Uredbu o autorskim pravima na internetu, zajedno sa njenim Članom 13, koji je prethodno izazvao velike debate. Ovim zakonom oni žele da zaštite zabavnu industriju i medije od svakodnevnog nelegalnog korišćenja njihovih materijala na društvenim mrežama.

 Foto: teenstar.rs

Ovaj zakon ima puno novih pravila, ali pravila koja su privukla najveću pažnju su pravila poznata kao Članci 11 i 13. Član 11 se pre svega odnosi na medije i portale. To znači da ćete na vašem Tviter i Fejsbuk profilima ređe viđati linkove udarnih i ne tako bitnih vesti, jer se od velikih platforma očekuju da plate ‘porez’ portalima ako žele da dele njihove linkove. Neki izvori navode i da obični korisnici društvenih mreža više neće smeti da dele vesti na svojim profilima, ali to nije u potpunosti tačno.

U ovom članu je navedeno da "porez" ne moraju da plaćaju individualne osobe, mada će verovatno biti zabranjeno da delite skrinšotove željenog članka sa interneta. Ako želite da podelite zanimljivu vest, moraćete da podelite link na vašem profilu, a ne samo fotoografiju određenog pasusa. Od vas se u tom slučaju očekuje i da ne otkrivate glavnu suštinu teksta (kako bi ljudi i dalje imali želju da ga pročitaju).

Ali pravu pretnju za internet predstavlja Član 13. Po ovom članu, od svih velikih platforma koji svakodnevno imaju veliki protok objava se očekuju da imaju mnogo napredniji i efikasniji filter koji će momentalno skenirati da li data objava krši autorka prava. Zakon se pre svega odnosi na društvene mreže kao što su Jutjub, Instagram, Fejsbuk i Tviter. Svaki put kada objavite od date platforme se očekuje da je momentalno skenira i ukloni ukoliko želite da objavite nešto što nije vaše, tj. originalno. U suprotnom, platforme će morati da plate visoke kazne.

 Foto: Youtube/ Screenshot

A šta to znači? To znači da više neće biti dozvoljeno da objavite neki sadržaj koji nije u potpunosti vaš. Jutjub se donekle već pridržava ovog pravila, jer je teško objaviti video koji u njemu sadrži poznatu pesmu. Ipak, i njihov filter će morati da se nadogradi jer više nećete smeti u svoje klipove da ubacujete remikse koji nisu vaši, ali ni delove drugih, tuđih klipova, što momentalno znači da reakcije definitivno polako odlaze u zaborav.

Ovaj zakon će posebno uticati na profile obožavatelja na društvenim mrežama kao što je Instagram, jer osim ako niste sami fotografisali poznatu ličnost, ne smete da objavite njegovu/njenu fotografiju na profilu. Evropska unija ovim, pre svega, želi da se otarasi svih onih koji kradu objave poznatih blogerki i objavljuju na svoj profil čime stiču veliki broj pratilaca.

Zakon će uticati i na drastično smanjenje voljenih memova, jer i oni podležu autorskim pravima. To znači, ako niste sami uslikali i napravili meme, ne smete da ga kačite na svoje profile.

O ovom zakonu je nedavno pričala i direktorka Jutjuba, kada je otkrila da zbog njega postoji velika pretnja da će nam uskoro biti zabranjeno da gledamo spotove na Jutjubu. Naime, kako bi izvođač smeo da objavi spot na Jutjubu mora da dokaže da klip ne krši autorska prava. Kao primer je navela spot za Despasito, kao najgledaniji video na ovoj platformi.

Uzmite globalni muzički hit Despasito kao primer. Ovaj video sadrži više desetina autorskih prava, od zvučnog zapisa do prava objavljivanja.

Ovaj zakon će u potpunosti promeniti iskustvo društvenih mreža državama koje su članice Evropske unije, ali će se uticaj osećati i na države u svim delovima sveta, jer će biti uskraćeni radovima kreatora koji potiču iz Evrope.

Zatvoreno za komentare.