Nutricionista Sara Bruer otkrila je kada u toku dana bi trebalo da izbegavamo da pijemo kafu.
Foto: Shutterstock
Kafa je jedan od najpopularnijih napitaka širom sveta, a obično postoji navika da se pije u jutarnjim časovima. Ovo se posebno odnosi na zaposlene ljude koji koriste kofein za brzo razbuđivanje.
I dok obožavamo ukus, ali i efekte kafe, stručnjaci ističu da konzumiranje ovog napitka ujutru može da ima više štete nego koristi.
Foto: Pexels
Naime, s obzirom da kofein pojačava pažnju i budnost, on ujedno povećava količinu hormona stresa kortizola u telu. Ipak, problem je u tome što nivo kortizola raste kada se probudimo, te ako pijete kafu vi dodatno povećavate lučenje ovog hormona.
Foto: Shutterstock
Samim tim, ako pijete kafu dva sata nakon buđenja, možete da podstaknete telo da vremenom postane imuno na kofein. Upravo zbog toga, trebalo bi da napitak pijete između 9.30 i 11.30, jer u ovom periodu uglavnom nivo kortizola je nešto niži.
Foto: Pexels
"Vaš nivo kortizola je najviši između pola sata i dva sata nakon buđenja. Tada je jako loše piti kafu jer kofein oponaša odgovor na stres i uzrokuje da kortizol još više skoči", objasnila je nutricionista Sara Bruer.
Kada je reč o večernjim satima, preporuka zdravstvenih radnika je da ne pijete posle 17:30 kako biste izbegli probleme sa nesanicom.