Obratite pažnju - 5 grešaka zbog kojih vas poslodavac nije pozvao na razgovor za posao

Obratite pažnju – 5 grešaka zbog kojih vas poslodavac nije pozvao na razgovor za posao

Da li vam se dešava da šaljete radnu biografiju i motivaciono pismo velikom broju firmi, ali i dalje vas niko ne zove? Ovo su 5 grešaka zbog kojih vas poslodavac nije pozvao na razgovor za posao.

Foto: Shutterstock

Zašto je to tako?

Možda bi najpre trebalo da obratite pažnju na način na koji pišete CV i propratno pismo.

Iako u pisanje motivacionog pisma ulažemo manje vremena nego kada je u pitanju radna biografija, ono je jednako važno i bez njega prijava ne deluje potpuno, pa je moguće da vas upravo zbog toga poslodavac neće ni pozvati na razgovor za posao, pogotovo kada je u pitanju veća firma.

Dobro napravljeno motivaciono pismo pravi onu sitnu razliku zbog koje menadžer odlučuje kog kandidata će zaposliti.

Ako ste primetili da vaše prijave za pisao često ostaju bez odgovora ili su odbijene, možda pravite neku od ovih grešaka.

1. Niste uopšte napisali motivaciono pismo

Poslodavci često odbacuju prijave za posao bez motivacionog pisma kao nepotpune. Kao što je i rečeno, motivaciono pismo je deo radne biografije i potrudite se da ga jednako dobro napišete kao i CV.

2. Vaše motivaciono pismo je predugačko

Svi menadžeri su saglasni da nema veće noćne more od predugog, preobimnog i dosadnog motivacionog pisma, koje pokazuje da kandidat ne zna šta da izdvoji kao relevantno, a šta je suvišno.

Svaka reč koju pošaljete kompaniji za koju želite da radite pokazuje kako komunicirate, a preopširnost je znak da u tome niste posebno efikasni.

Poradite na tome da vaše motivaciono pismo bude kratko, jasno i sa najbitnijim informacijama vezanim za vas i vaše poslovanje.

3. Nikako da pređete na poentu

Važno je da budete kratki i jasni i da odmah pređete na suštinu. Uvek postoji verovatnoća da vaše motivaciono pismo neće biti pročitano do kraja, pa ono što smatrate najbitnijim stavite na sam početak, a ono manje relevantno može da ostane na kraju.

4. Prepričavate radnu biografiju

Jedna od najvećih grešaka koje kandidati za posao prave jeste to što u motivacionom pismu drugim rečima ponavljaju ono što već stoji u njihovoj radnoj biografiji.

U njemu bi trebalo da piše zbog čega se prijavljujete baš za taj posao, kako ste saznali za njega, kako da doživljavate, šta biste prvo uradili i slično.

5. Nemate u vidu kome se obraćate

Za plasiranje bilo kakvog sadržaja ključno je da dobro znate svoju ciljnu grupu, a u ovom slučaju to je osoba koja čita vaše motivaciono pismo i odlučuje da li ste adekvatan radnik za njegovu firmu.

Trudite se da se obraćate osobi, a ne kompaniji, ali nikako ne preterujte u ležernosti kako ne biste delovali neozbiljno i nepristojno. Potrudite se da zvučite profesionalno i da u svakom trenutku ostavite takav utisak.

Zatvoreno za komentare.