Kao i na svaki drugi stil komunikacije, trebalo bi da pripazite i na slanje poruka, odnosno na njihov sadržaj. Slanje poruka ima bonton!
Foto: Shutterstock
Slično elektronskoj pošti, ponekad se značenje u poruci može protumačiti pogrešno što za posledicu može imati uznemiravanje osobe kojoj se obraćate.
Slanje poruka ima bonton, i veoma je bitan da se ispoštuje. Možda se zapravo ponašate pasivno-agresivno, a da to ni ne shvatate, piše 24sedam.
Kako da znate da li su vaše poruke pasivno-agresivne?
Srećom, stručnjak za oblast komunikacija Džimi Kimel otkrio je pasivnu agresivnost u porukama. Ovo su neke od najčešćih pasivno agresivnih poruka koje ljudi svakodnevno šalju, ne sluteći šta one zapravo znače.
Na primer, ako na pitanje odgovorite sa "Naravno!" delujete uzbuđeno i srećno, ali ako odgovorite s "Naravno." čini se da s negodovanjem na nešto pristajete.
"Možete li me sutra ujutro odvesti na aerodrom? Naravno.". To znači da biste radije učinili gotovo sve drugo, ali to baš i ne.
Znači upravo suprotno.
To znači: "Kažem ti bez brige, ali ono što zapravo mislim je nešto sasvim suprotno. Neću reći šta zapravo osećam, ali ću to držati u sebi dok ne eksplodiram".
Dovoljno rečeno. Itekako ima veze.
To znači: "Neću se ni najmanje truditi da komuniciram sa tobom".
Ovde primalac poruke bolje da pripazi šta će odgovoriti ili se neće dobro provesti.
Ako ne odgovorite na poruku, osobu koja je prima možete baciti u zbunjujuće stanje i naterati je da satima prolazi kroz svako moguće tumačenje vaše "ne" poruke.
Ako stvarno želite biti pasivno-agresivni, ne odgovarajte na postavljeno pitanje; već umesto toga, potpuno promenite temu, piše Your Tango.