Nokaut koji niko neće nadmašiti - kako je nastala čuvena fotografija na meču između Muhameda Alija i Sonija Listona

Nokaut koji niko neće nadmašiti – kako je nastala čuvena fotografija na meču između Muhameda Alija i Sonija Listona

17. januara 1942. rođen je Muhamed Ali. Njegov kultni boks meč sa Sonijem Listonom trajao je manje od dva minuta. Toliko vremena je bilo dovoljno da nastane jedna od najupečatljivijih fotografija 20. veka.

 
 
 
 
 
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Објава коју дели TEF - Escuela de Fotografía (@tef.escuela)

"Četiri stotinke. To je kao jedan treptaj oka, kao fleš blica. U trenutku kada sam udario Sonija Listona svi ljudi su u tom trenutku trepnuli i zato niko nije video", izjavio je jednom prilikom Ali.

Za čoveka koji je za sebe govorio da je "toliko brz da kada ugasi svetlo bude u krevetu pre nego što postane mračno u sobi", to nije nemoguća misija.

A lepo je pre meča rekao: "I'm gonna float like a butterfly and sting like a bee, his hands can't hit what his eyes can't see."

Tada mladi fotograf "Sports Illustraded" magazina Nil Lajfer, objasnio je šta se zapravo dešavalo u njegovoj glavi kada je shvatio da će zabeležiti trenutak u kome Liston pada.

Minut i 44 sekunde nakon početka meča, Alijev kroše završio je u Sonijev bradi, posle čega se ovaj momentalno srušio na pod. Lajfer je okinuo nekoliko puta uhvativši Alija koji viče svom protivniku: "Ustani i bori se, naivčino!"

 
 
 
 
 
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Објава коју дели Boxing Legacy (@boxinglegacy)

Na sreću mladog fotografa, nokaut se desio tačno na mestu gde je Lajfer želeo. "Ostani tu, Soni, molim te nemoj da ustaješ", govorio je u sebi. Kasnije je Washington Post rekao da biti uspešan fotograf podrazumeva da se nađete u pravo vreme na pravom mestu.

Moćna svetla iznad ringa i gust dim cigara pretvorili su ambijent u savršen studio, pa je Lajfer iskoristio pravi trenutak. Njegova savršeno ukomponovana fotografija prikazuje Alijevu nadmoćnost koja ga je pretvorila u nacionalnog heroja u trenucima kada su sport, kultura i politika bili u bunilu 60-ih godina.

"Imao sam sreće na meču između Alija i Sonija, ali sam jako ponosan što nisam propustio šansu za fotografiju", rekao je 74-godišnji Nil.

Muhamed Ali je rođen kao Kasijus Marselus Klej, a uspon je počeo osvajanjem zlatne olimpijske medalje na Igrama 1960. godine u Rimu.

Četiri godine kasnije prvi put je postao prvak sveta u teškoj kategoriji pobedivši Sonija Listona kao 22-godišnjak. Postao je prvi bokser koji je tri puta bio prvak sveta (1964-1967, 1974-1978, 1978-1979).

 
 
 
 
 
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Објава коју дели Muhammad Ali (@muhammadali)

Legendarni su njegovi okršaji sa Džoom Frejžerom ("The Fight of the Century", 1971; "Thrilla in Manila", 1975) i Džordžom Formanom ("Rumble in the Jungle", 1974).

Ostaće upamćen po suprotstavljanju ratu u Vijetnamu, zbog čega su mu oduzeti titula i bokserska licenca, nakon čega se posvetio borbi za prava Afroamerikanaca i postao član pokreta "Nacija islama".

Zbog toga je promenio ime u Muhamed Ali, istakavši da je Kasijus Klej "robovsko". Zbog segregacije je bacio svoju olimpijsku medalju u reku, jer kao tamnoput nije mogao da uđe u jedan restoran u Kentakiju.

Penzionisao se 1981. godine, pobedivši na 56 (37 nokauta) od 61 meča.

Preminuo je 3. juna 2016. godine u Arizoni.

Zatvoreno za komentare.