Osobe koje imaju proširene vene, osim ostalih mera opreza treba da se čuvaju i predugog sedenja bez pauza u vidu hodanja.
Foto: Shutterstock
To posebno važi za situacije kada im je zbog mogućih posledica dugog neprekidnog sedenja teško pomoći. Jedna takva situacija svakako je dugi let avionom.
Naime, u avionu se zbog velike nadmorske visine, organizam pa i krv ponašaju i funkcionišu malo drugačije nego na zemlji.
Krv se lakše zgrušava nego inače, a i sporije protiče krvnim sudovima što je najizraženije u predelu potkolenica.
Foto: Shutterstock
Zbog toga može da nastane krvni ugrušak odnosno tromb. On ne mora uvek da napravi problem i u najvećem broju slučajeva se ništa i ne desi.
Međutim, može da se desi da tromb uzrokuje otok i bol na nozi i što je još mnogo gore, može da stigne do pluća i izazove plućnu emboliju, tešku i po život opasnu bolest.
Foto: Shutterstock
Zato tokom dugog leta, osobe sa proširenim venama treba što češće da ustanu i prohodaju. Zatim da, dok sede, barem na svakih pola sata, a bolje i češće, savijaju noge u kolenima, kako bi krv proradila.
Masaža nogu, a naročito potkolenica takođe može puno da pomogne. Postoje i posebni gelovi koji poboljšavaju cirkulaciju i koje bi bilo dobro poneti sa sobom na put.
Savetuje im se i da piju dosta tečnosti, najbolje vode, ali da izbegavaju kafu i ostale napitke koji sadrže kofein. I alkohol naravno.
I posle puta valjalo bi osluškivati organizam i pratiti da li se javljaju grčevi ili otoci u potkolenicama, eventualne modrice oko kolena. Njihovo pojavljivanje razlog je za pregled kod lekara.