Ova zemlja je zabranila testiranje kozmetike na životinjama

Ova zemlja je zabranila testiranje kozmetike na životinjama

Životinje su nedužna bića prema kojima smo mi, ljudi, često okrutni i nepravedni, ali možda postoji način kako to ublažiti. Nadajmo se da je napokon došlo vreme da se testiranje kozmetike na životinjama prevaziđe.

Foto: Shutterstock

Sećate se razdoblja kada se 2020. godina činila jako daleko i kada su svi događaji planirani za 1. januar 2020. godine izgledali kao da se nikada neće dogoditi?

Sada kada je 2020. konačno stigla, nekoliko zanimljivih i uzbudljivih zakona će stupiti na snagu u Kaliforniji, piše Megaphone. Jedan od tih zakona je i zakon o "kozmetici bez okrutnosti" u Kaliforniji, koji zabranjuje prodaju kozmetike i proizvoda za ličnu higijenu koji su testirani na životinjama.

Naravno, ovaj zakon ima mnoštvo izuzetaka, ali i dalje predstavlja veliki korak prema zaštiti životinja.

Ovakav zakon već postoji u mnogim zemljama, a brojne kozmetičke kuće prestale su testirati svoje proizvode na životinjama. Ipak, u našoj regiji malo se govori o ovom problemu i za sada ne znamo postoje li šanse da zakon poput ovog u Kaliforniji zaživi i kod nas.

Svakako ne bi bilo loše razmisliti o zaštiti prava životinja i zabraniti njihovo iskorišćavanje u kozmetičke svrhe, barem na našem podneblju.

Bivši guverner Kalifornije, Džeri Braun, ovaj zakon je potpisao još u septembru 2018. godine, a on podrazumeva da je "nezakonito u ovoj državi da proizvođači uvoze, prodaju ili nude bilo kakve kozmetičke proizvode za čije su testiranje korištene životinje, bilo od strane proizvođača ili dobavljača".

Na kraju je napisano i to da zabrana stupa na snagu 1. januara 2020. godine.

Foto: Shutterstock

U osnovi, prodavači u Kaliforniji ne smeju više da prodaju nikakvu kozmetiku (od šampona i dezodoransa, do šminke) koja se trenutno testira ili je bila testirana na životinjama. To se takođe odnosi i na sastojke koje sadrži kozmetika, a bili su testirani na životinjama.

Svaka kompanija u Kaliforniji za koju se ustanovi da je nastavila s nasiljem nad životinjama, biće kažnjena novčanom kaznom od 5000 dolara, plus dodatnih 1000 dolara za svaki idući dan kada nastave da krše ovaj zakon.

Od zakona se može odstupiti u sledećim slučajevima: kod sastojaka koji su široko rasprostranjeni i ne mogu da se zamene nikakvim drugim sastojcima; kada je testiranje na životinjama jedini način kako proveriti kvalitet proizvoda; ako je testiranje izvedeno "u skladu sa zahtevom stranih regulativnih vlasti".

Poslednji izuzetak verovatno se odnosi na regulativne vlasti Kine, jedine zemlje u kojoj je testiranje na životinjama obavezno za sve uvozne proizvode za ličnu upotrebu.

Kako PETA objašnjava, sve kompanije koje žele da prodaju svoje proizvode Kini (koja je ogromno kozmetičko tržište), moraju da plate da njihovi proizvodi budu testirani na životinjama, što znači da te kompanije ne mogu biti sertifikovane kao one "bez okrutnosti".

Foto: Shutterstock

Čini se da će se kompanije koje nisu sertifikovane "bez okrutnosti", suprotstaviti kalifornijskom zakonu koji im testiranje na životinjama dopušta samo u slučaju kada proizvode šalju u Kinu.

Kako objašnjavaju iz Humanog udruženja Sjedinjenih Država, kozmetika se testira na životinjama poput zečeva, miševa, pacova, zamoraca i pasa na više okrutnih načina.

Uobičajeni testovi podrazumevaju ubacivanje hemikalija životinjama u oči, trljanje hemikalija na njihovu kožu i tzv. "smrtonosne doze", pri čemu se životinje hrane istom hemikalijom više puta, sve dok ih ne ubije.

U Društvu za legalnu obranu životinja kažu da svake godine umre tri miliona životinja, kao posledica testiranja u kozmetičkim kućama i u medicinske svrhe.

Srećom, postoji mnogo testova koji se mogu izvršiti bez učestvovanja životinja u njima, a koji daju pouzdane rezultate pri analizi kozmetičkih i medicinskih proizvoda.

Novi zakon u Kaliforniji pokazuje da je budućnost u kozmetici zaista moguća bez okrutnosti i nadajmo se da će inspirisati mnoge kompanije da i one odustanu od ovakvih testova. Nikad se ne zna, možda vlada u Kaliforniji inspiriše i našu vladu da naprave ovaj veliki korak u zaštiti nedužnih bića.

Zatvoreno za komentare.