Većina psihologa slaže se da naš mozak reaguje na boje tj. urođeno povezuje boje sa osećanjima, dok drugi veruju da su osećanja koja povezujemo sa svakom bojom ipak stečena i naučena.
Foto:Shutterstock
Naš mozak crvenu boju povezuje sa opasnošću, ali postoji još nekoliko iznenađujućih činjenica o načinu na koji nas crvena vodi.
Na primer, ako ste žena, nošenje crvene može vam doneti korist.
Studija sprovedena 2012. godine otkrila je da su muškarci konobaricama koje su nosile crveno dali veću napojnicu, nego onima koji su nosili druge boje.
Drugo, studija sprovedena na Univerzitetu u Rochesteru otkrila je da kada ljudi vide crvenu, njihove reakcije postaju snažnije.
Međutim, crvena takođe može negativno uticati na vaše reakcije.
Studija je takođe otkrila da crvena boja povećava nivo anksioznosti, pa će sportista koji se takmiči protiv nekoga ko nosi crvenu imati tendenciju da izgubi, a student koji je izložen crvenoj boji pre ispita imati lošije rezultate.
Foto:Shutterstock
Narandžasta je zanimljiva boja. Nije povezana ni sa jednim osećanjem, ali može na nas uticati na brojne načine.
Prvo, narandžasta je boja koju obično povezujemo sa toplinom. Toplina opušta naše mišiće, a u studiji 1979. godine istraživači su otkrili da narandžasta ima „efekat slabljenja na funkcionisanje mišića zasnovan na endokrinom sistemu“, efikasno nas opuštajući na načine koje možemo direktno meriti.
Smatra se da je narandžasta takođe povezana sa kvalitetom. Slično crvenoj, narandžasta je takođe povezana sa opasnošću, mada je u slučaju narandžaste reč o neposrednoj opasnosti.
To bi moglo biti razlog zašto su saobraćajni znaci koju ukazuju na opasnosti narandžasti.
Foto:Shutterstock
Žuta je povezana sa osećanjima radosti, otvorenosti i ljubaznosti.
Psiholozi je nazivaju „najjačom bojom“, jer se veruje da je povezana sa emocijama, samopoštovanjem i kreativnošću.
Emocija za koju se najčešće misli da proizlazi iz žute boje je sreća. Zbog toga je često povezana sa komedijom, nadom i optimizmom.
Foto:Shutterstock
Zanimljivo je da ljubičastu boju psiholozi ne proučavaju toliko.
Jedno istraživanje otkrilo je da sobe ljubičaste boje izgledaju hladnije nego što su bile, slično onom kako se sobe u narandžastoj boji osećaju toplije.
Ljubičasta tako ima suprotan efekat, napreže mišiće umesto da ih opušta.
Budući da nedostaju naučni članci napisani o efektima ljubičaste boje, nudimo vam jednu zanimljivu činjenicu – žene često navode ljubičastu kao svoju omiljenu boju, dok je muškarci navode kao jednu od najružnijih.
Foto:Shutterstock
Da li ste znali da muškarce koji nose belo žene vide kao posebno privlačne?
Studija iz 2010. godine otkrila je da žene smatraju privlačnijim muškarce koji nose jednostavnu belu majicu nego bilo šta drugo.
Bela je takođe boja koju povezujemo sa čistoćom. Ali, istraživači su takođe otkrili da bela boja zapravo može dovesti do dosade.
Prostori koji su beli obično nam zadržavaju pažnju kraće od živopisnih enterijera.
Foto:Shutterstock
Plašimo se crne boje kada smo deca, ali koristimo je da bismo izgledali vitkije kada odrastemo.
Međutim, crna komunicira sa našim mozgom na zanimljive načine kojih možda nismo svesni.
Crna okruženja imaju tendenciju da vode ka efikasnim ishodima, a crna odeća povećava ženski nivo privlačnosti i percepcije mode.
Međutim, najzanimljiviji efekat crne je da vas može učiniti agresivnijim.
Foto:Shutterstock