Mikrotalasna je uređaj koji je vrlo popularan i koji je odličan za brzu pripremu hrane i podgrevanje. Ipak, mnogi zaboravljaju da je ova pećnica drugačija od rerne i da se u nju ne smeju stavljati raznorazne stvari.
Foto: Pixabay
Mnogi često greše i tako mogu da izazovu kvar mikrotalasne pećnice, pa čak i požare, pa vam zbog toga dajemo par saveta koji će vam pomoći da izbegnete mikrotalasnu katastrofu.
Kutije za poneti
Foto: Pixabay
Ako uzimate hranu za poneti, obično ih dobijate u zgodnim kutijama. Ako vam hrana ostane i želite da je podgrejete, obavezno hranu izvadite iz kutije, jer ako u mikrotalasnu ubacite kartonsku kutiju, ona će se vrlo brzo zapaliti.
Aluminijumska folija
Foto: Pixabay
Aluminijumska folija se često ubacuje u rernu i koristi se u pripripremanju različitih jela, ali to nije pravilo kada je reč o mikrotalasnoj pećnici. Nikakve metalne stvari ne smete stavljati u ovu pećnicu, jer će doći do vrlo eksplozivne žurke.
Plastika
Foto: Pixabay
Nikakve plastične tanjire i posude ne stavljajte u mikrotalasnu, čak ni kada nešto samo podgrevate. Temperatura će vrlo brzo otopiti plastiku, a čak se nešto može i zapaliti.
Jaja
Foto: Pixabay
Nikako ne kuvajte jaje u mikrotalasnoj, jer će se unutar ljuske stvoriti velike količine pare i jaje će eksplodirati.
Zamrznuto meso
Foto: Pixabay
Iako mikrotalasne imaju opciju za odleđivanje, to nikako ne radite, jer će se meso po ivicama ispeći, a unutra će ostati tvrdo i zaleđeno. Najbolje je da meso stavite u frižider da se lagano odmrzne.
Stari tanjiri i šolje
Foto: Pixabay
Ako imate stare tanjire i šolje koje su napravljene pre 1960. godine, nikako ih nemojte stavljati u mikrotalasnu jer ove šolje i tanjiri ispuštaju teške metale i hemikalije koje mogu biti otrovne.