Evo šta morate da znate ako putujete

Evo šta morate da znate ako putujete

Bilo da rešite da produženi vikend provedete u nekoj od evropskih prestonica, bilo da planirate da letujete na Mediteranu, bilo da ste na putovanju kroz više zemalja, bilo da ste rešili da posetite neku daleku egzotičnu destinaciju  – kad ste van granica naše zemlje, neophodno je biti oprezan.

 Foto: Shutterstock

 Zato vam donosimo listu najčešćih opasnosti koje vas vrebaju dok ste u inostranstvu i kako da ih izbegnete.

Enormno visoki računi u romingu

Danas smo svi navikli da smo non-stop onlajn, da objavljujemo gde smo i s kim smo, šta jedemo, kako se provodimo i to u realnom vremenu. Iskušenje je još veće kada smo negde na putu, jer želimo sa svima da podelimo svoje impresije o kulturi, građevinama, prirodi, a neretko pošaljemo i poneki selfi sa plaže.

 Foto: Shutterstock

Međutim, slanje čak samo jedne fotografije ili prihvatanje važnog poslovnog poziva može žestoko da se odrazi na naredni račun za mobilni telefon. Pošto nekad nije moguće osloniti se isključivo na besplatni Wi-Fi, važno je pripremiti se unapred.

Pre puta obavezno proverite kod svog operatera cenovnik usluga u zemljama u zoni u koju putujete. Razmislite dobro koliko vam je minuta ili interneta zaista neophodno, pa se opredelite za neki od roming paketa. Možda vam se učini da su cene previsoke, ali vam je to daleko povoljnije nego da, kad se vratite kući, morate da platite punu cenu svakog megabajta ili poziva.

Gubitak/krađa dokumenata

Gubitak pasoša, Visa kartice ili povratne karte je za svakog putnika scenario iz noćne more. Nije važno da li ste dokumenta sami negde zaturili ili vam ih je neko na ulici ukrao – u istom ste sosu. Najpametniji savet koji možemo da vam damo jeste da pre puta napravite papirne i digitalne kopije apsolutno svega u svom novčaniku, kao i pasoša i karti.

 Foto: Shutterstock

Čuvajte brojeve računa za svoje Visa kartice i brojeve telefona za prijavljivanje izgubljenih ili ukradenih kartica. Potrudite se da čuvate ove informacije na sigurnom mestu, daleko od novčanika ili torbe. Uvek čuvajte svoju kreditnu karticu i trocifreni CCV2 kod na poleđini vaše Visa kartice tajnim. Znajte broj za hitne slučajeve za izgubljene i ukradene kartice.

 Gde god da ste u svetu, predstavnici Visa globalne korisničke podrške su udaljeni samo jedan poziv. Ako morate da blokirate svoju karticu/kartice u slučaju gubitka ili krađe, da zahtevate hitnu zamenu kartice da biste mogli da nastavite sa vašim putovanjem ili vam jednostavno zatrebaju sredstva za hitne slučajeve, podrška je dostupna 24 časa dnevno, 365 dana u godini na brojnim jezicima.

Nenadani zdravstveni problemi

Uprkos tome što ste sigurni u to da ste potpuno zdravi, kad putujete u stranu zemlju, nemojte da računate na ono „ma neće valjda baš mene“. Ljudima se često dešavaju nenadane zubobolje, trovanja hranom ili vodom, sunčanice, opekotine, a oni malo aktivniji nisu pošteđeni rizika od padova, lomova ili kontakta sa nekim opasnim životinjama.

 Foto: Shutterstock

Naša zemlja ima samo sa par država bilateralni sporazum o besplatnom lečenju, a za većinu drugih bilo kakav odlazak u zdravstvenu ustanovu, pa čak i kad su u pitanju najhitnije intervencije, podrazumeva plaćanje pune cene lečenja, koja najčešće nije nimalo naivna i meri se desetinama hiljada evra.

 Zato, nikako nemojte da zaboravite da uplatite paket putnog zdravstvenog osiguranja, koje će pokriti barem ono osnovno lečenje. No, ukoliko planirate da se bavite bilo kakvim ozbiljnijim sportovima, uzmite ono koje pokriva i mnogo više. To je samo par hiljada dinara, a u nevolji može mnogo da znači.

Odbijena kreditna kartica

Iako ste spremni krenuli na put i sigurni ste da imate dovoljno novca na računu da ispunite sebi poneki luksuzni hir kao što je večera u luksuznom restoranu, nemojte da se iznenadite ako vam konobar kaže da je vaša kartica odbijena. To isto može da vam se desi i na bankomatu ili u prodavnici.

 Foto: Shutterstock

Nije stvar u tome da nemate dovoljno novca na svojoj Visa kartici, već da niste podesili maksimalan limit za dnevno podizanje novca ili da je vaša banka, na osnovu vaših potrošačkih navika, procenila da vam je neko ukrao karticu, čim se najednom s nje skida tolika količina novca.

 Pre nego što krenete na put, obavestite o tome banku koja vam je izdala Visa karticu, kako neuobičajene transakcije ne bi bile obeležene kao sumnjive. Potrudite se da proverite dnevni maksimum podizanja sa bankomata za vašu karticu kao i datume isticanja, stanje na računu i količinu kredita koji vam je dostupan.

Zatvoreno za komentare.