Da bi voće i povrće duže ostalo sveže i zadržalo svoj pravi ukus, važno je i kako se čuva. Prilikom ostavljanja plodova, treba voditi računa da se povrće i voće odvoji, jer neke vrste, prvenstveno jabuke, ispuštaju gas etilen, koji ubrzava sazrevanje plodova.
Foto: Pixabay
Od njega su naročito osetljivi krastavci, paprike, šargarepa i pasulj, pa ih ne treba držati blizu jabuka. Takođe, ni blizu dinja, krušaka, paradajza jer i oni ispuštaju velike količine etilena.
Foto: Shutterstock
Paprike se čuvaju na hladnom mestu, najbolje u frižideru, pri čemu treba znati da će duže ostati sveži oni plodovi koji imaju peteljku.
Za razliku od paprike, paradajzu nije mesto u frižideru. Njega je bolje čuvati na sobnoj temperaturi.
U frižideru ne treba čuvati ni luk, kako crni tako ni beli, već u papirnim kesama, na hladnom i tamnom mestu, gde cirkuliše dosta vazduha.
Foto: Shutterstock
Isto važi i za krompir. Kada bi se držao u frižideru, skrob koji sadrži, bi se razložio i krompir bi postao slatkastog ukusa. Ni plastične kese nisu dobro mesto za krompir jer bi u njima mogao da istruli.
Papirna kesa ili vreća, na suvom i mračnom mestu, pravo su rešenje za ovu vrstu povrća.
Foto: Pixabay
Kupusu najviše prija hladno mesto, i na njemu može da ostane svež nedelju dana.
Da bi banane duže trajale, preporučuje se da se čuvaju odvojeno jedna od druge, kako bi se usporilo sazrevanje. Mesto treba da bude suvo i sa dosta vazduha.