Padovi na glavu kod dece zahtevaju oprez i posmatranje

Padovi na glavu kod dece zahtevaju oprez i posmatranje

Padovi na glavu i udarci po glavi su nešto što se deci, naročito maloj, nažalost prilično često dešava, obično u igri na raznim spravama, sa drugom decom ili jednostavno, zbog dečije nespretnosti. 

Foto: Shutterstock

Padovi i udarci, u kojima obično strada čelo u vidu modrice, čvoruge, posekotine, ogrebotine, kod mališana izazivaju bol, plač, strah a kod roditelja strah neretko prerasta u paniku. Iskustvo pokazuje da u najvećem broju slučajeva nema mesta panici, da je dovoljno na povređeno mesto staviti hladne obloge i da se sve dobro završi.

Ipak, lekari savetuju da nijedan pad na glavu, udarac u glavu ili bilo koju drugu vrstu povrede glave kod dece, ne treba shvatati olako već joj pristupiti ozbiljno. To znači barem u naredna dva dana malo pažljivije posmatrati kako se dete ponaša.

 Foto: Shutterstock

Ovo zato, jer se eventualne posledice nekada ne ispolje odmah, već posle nekoliko sati, čak i par dana.

Ponašanje kod deteta koje bi zahtevalo obavezno javljanje lekaru podrazumeva neki od sledećih simptoma: glavobolja, konfuzija, razdražljivost, nestabilan hod, problemi sa vidom, bledilo, krvarenje iz nosa ili ušiju, mučnina, povraćanje.

Foto: Shutterstock

Ovo mogu da budu simptomi potresa mozga kod deteta što zahteva ozbiljniju terapiju i oporavak nego kod odraslih ljudi. U fazi oporavka mozak je veoma osetljiv pa u slučaju ponovne povrede može da dođe do nepovratnih oštećenja.

Padovi kod male dece se dešavaju bez obzira koliko odrasla osoba koja dete čuva pazi na njega. Ipak, dosta toga se može uraditi kako bi se smanjila mogućnost povređivanja a to podrazumeva da se rizična mesta i stvari kao što su stepeništa ili niski komadi nameštaja, ograde ili obezbede na neki drugi način.

Zatvoreno za komentare.