Pasivna agresija može biti prilično naporna kad su u pitanju odnosi sa ljudima, a svi smo se bar jednom do sad u životu susreli sa pasivno – agresivnom osobom, ali nismo svi umeli da prepoznamo da se o njoj radi.
Foto:Shutterstock
To su uglavnom osobe sa kojima se osećamo da smo na “emocionalnom toboganu”, koje su prijateljski raspoložene jedan dan, dok se drugi već ponašaju čudno i ne žele da razgovaraju sa nama.
Pasivna agresija je definisana kao namerni i maskirani način izražavanja osećanja besa.
Uključuje čitav niz ponašanja dizajniranih tako da uznemire drugu osobu, a da ona ne prepozna bes osobe koja joj se obraća.
Ovih sedam uobičajenih pasivno – agresivnih fraza mogu vam poslužiti kao sistem ranog otkrivanja, pomažući vam da prepoznate skriveno neprijateljstvo.
Foto:Shutterstock
Negiranje osećanja besa je klasično pasivno – agresivno ponašanje.
Umesto da osoba bude iskrena kada su u pitanju osećanja, ona će insistirati na tome da nije ljuti, čak i kada “kipi” iznutra.
Optuživanje i povlačenje iz diskusije su primarne strategije pasivno – agresivne osobe.
Budući da je pasivna agresija motivisana verovanjem osoba da će direktno izražavanje besa samo pogoršati njegov život, ovakve osobe koriste fraze poput “Fino” i “Šta god”.
Iako svi volimo da s vremena na vreme odložimo neprijatne zadatke, ljudi sa pasivno – agresivnom ličnošću se oslanjaju na odugovlačenje kao način da frustriraju druge, a da ne moraju direktno da ih odbiju.
Foto:Shutterstock
Kada odlaganje nije opcija, pasivno – agresivne osobe će reći “Ti si preveliki perfekcionista, zato ti ništa nije dovoljno dobro” kako bi odbranile sebe što zadatak nije dobro urađen.
Braneći se neznanjem, pasivno – agresivna osoba će vas uvući u problem, istovremeno uživajući u vašim nevoljama i mukama.
Ovakva vrsta “komplimenta” je način da vas pasivno – agresivna osoba uvredi.
Ako vam je iko ikada rekao nešto slično, velika je šansa da ste se susreli sa pasivno – agresivnom osobom.
Foto:Shutterstock
Sarkazam je uobičajeno sredstvo kojim se koriste pasivno – agresivne osobe.
Ako pokažete da ste uvređeni, pasivno – agresivna osoba će igrati na kartu žrtve, pitajući: “Zar se sa tobom čovek ne može našaliti?”