Na osnovu običnih životnih siituacija sigurno znate - ples je lekovit, jer može da vam podigne raspoloženje, ali neka naučna saznanja takođe pokazuju potencijalne koristi od plesa kada je reč o mentalnom zdravlju.
Foto:Shutterstock
Ples ima moć da nam podigne raspoloženje zahvaljujući hormonima koji se oslobađaju u našem mozgu kada ritmično (ne nužno i elegantno) pomeramo udove.
Mnogo je studija rađeno u vezi s plesom, srećom i naukom o plesu kao modalitetu lečenja.
To je najlekovitiji modus koji postoji na planeti, jer dok plešete, oslobađaju se dopamin, oksitocin, serotonin i endorfin, neurotransmiteri i hormoni koji su obično povezani sa srećom i blagostanjem.
Foto:Shutterstock
Slično kao da idete u teretanu ili pohađate čas kik-boksa, ples vas aktivira i sagoreva kalorije, ali igranje je više od pukog znojenja.
Smatra se da ples može imati važnu ulogu za naše emotivno, odnosno mentalno zdravlje.
Foto:Shutterstock
Mnogo se više endorfina oslobađa kada plešete nego tokom drugih vidova fizičke aktivnosti, jer se povezuje sa emocionalnim centrima u mozgu.
Kod mnogih ljudi ples podstiče emocionalno oslobađanje – često je to sreća, dok neke druge može i da rasplače.
Stručnjaci kažu da je ples katarzičan, odnosno da se tokom tog telesnog čina oslobađaju nagomilane emocije.
Foto:Shutterstock
Naravno, ples nije zamena za posetu terapeutu, bavljenje zdravstvenim ponašanjima i vođenje sveukupnog zdravog načina života, ali je uteha znati da samo nekoliko pirueta može odnese namrgođenu grimasu s lica.
Zato, igrajte, đuskajte, plešite svakoga dana.