Godinama smo živeli u svetu gde se roze tradicionalno smatra bojom za devojčice, dok je plava rezervisana za dečake.
Foto: Shutterstock
Ova "stroga podela" i danas postoji - od dečije odeće, preko knjiga, pa sve do naizgled nebitnih stvari kao što su čestitke ili papiri za pakovanje poklona. Iako se čini neobičnim, postojalo je vreme kada je plava bila smatrana "ženstvenom" bojom, dok je roze bila boja za dečake.
Da bismo razumeli ovaj koncept, moramo se vratiti u vreme kada boje nisu bile povezivane sa polom koji ih nosi, a roze i plava nisu bile korišćene kao "znak raspoznavanja" za dečake i devojčice.
U to doba, deca, bez obzira na pol, uglavnom su nosila belo. I dečaci i devojčice nosili su haljine, a bela je izabrana ne zato što je predstavljala nevinost (kako bi neki mogli da pomisle) već iz daleko praktičnijeg razloga - tkanina te boje se lako održavala korišćenjem izbeljivača.
Deca su počinjala da nose koloritniju odeću koja bi otkrivala njihov pol (kao što su suknje i košulje) tek oko šeste ili sedme godine. Koncept koji je povezao pojedinačne boje sa polom pojavio se tek sredinom 19. veka, piše portal Vintidž njuz.
U to vreme, dečija odeća počela je češće da se pravi u svetlijim tonovima i pastelnim bojama. Nekoliko decenija kasnije, plava i roze počele su da se povezuju sa dečacima i devojčicama, ali ne na način na koji to činimo danas. Zapravo, plavu su prvo uglavnom nosile devojčice, dok je roze bila omiljena nijansa za dečake.