Svakome se desi da mu hrana ispadne na pod, ali se razlikujemo po tome da li parče koje je završilo na podu podignemo, malo otresemo i bez ustručavanja pojedemo ili ga pak bacimo u kantu za smeće.
Foto: Shutterstock
Stopostotno tačan odgovor na pitanje ko je u pravu, nije lako dati, jer ni naučnici nisu jedinstveni u stavu kako je ispravno postupiti.
Mnogo ljudi se, teško je reći da li su većina, rukovodi čuvenim pravilom "pet sekundi", koje znači da je hrana bezbedna po zdravlje, ukoliko je sa poda podignuta odmah, odnosno nije na njemu stajala duže od pet sekundi.
Foto: Shutterstock
Međutim, neki naučnici, smatraju da se ovakvim pristupom rizikuje zaraza, jer je i tih pet sekundi dovoljno da se bakterije zalepe za hranu.
Kao posebno, potencijalno opasne, navode ešerihiju koli i salmonelu, koje se, tvrde oni, zakače za hranu, bez obzira na to da li je na podu bila tri i po ili 10 sekundi.
Drugi ukazuju, da nije bitno samo koliko je hrana dugo stajala na podu, pre nego što smo je pojeli, nego i kakav je pod na koji je pala. Ističu da je opasnost manja, kada hrana padne na tepih nego na parket, budući da se parket, kao glatka površina, pokazao najvećim sakupljačem bakterija i kao potencijalni kontaminator hrane.
Foto: Shutterstock
Ali ovde nije kraj različitim posmatranjima ovog problema, pa neki eksperti navode da količina bakterija koja se zalepi na hranu, zavisi i od same hrane. Ističu na primer, da će se za sladoled ili džem, kao lepljive namirnice, logično zalepiti i više bakterija, nego na čvrstu hranu, kao što je recimo suvi keks.
Svako će naravno uraditi po svome, shodno svojih higijenskim navikama i standardima, ali bi se na osnovu stavova stručnjaka i rezultata studija, ipak moglo zaključiti da je sigurnije baciti parče hrane koje je palo.