Eh, ta porodična okupljanja... Sezona praznika trebala bi da bude vreme za opuštajući obrok i za razgovor sa porodicom i prijateljima... U krajnjoj liniji, to je ono što vidimo u filmovima i TV-emisijama, zar ne?
Foto: Shutterstock
Praznične večere ne izgledaju baš kao slika Normana Rokvela kod svake porodice. Za mnoge to može značiti naporna porodična okupljanja i naporna svekrva. Kako preživljavate ovo teško razdoblje?
Zapamtite, niste jedini koja doživljavate porodični praznički stres. Istraživanja pokazuju da većina ljudi ima visok nivo stresa tokom druženja za praznike.
Postoji nekoliko razloga za to. Prvo - liste gostiju za praznike često se temelje na obavezi, a ne izboru. Stres je neizbežan i zato što porodice donose svoj "istorijski prtljag" na druženja. Takođe, kad ste kod porodice svog partnera, želite da dobijete njihovo odobrenje.
I na kraju, razlike između porodičnog porekla postaju očiglednije tokom praznika, jer porodice razvijaju sopstvene tradicije i načine na koje to rade. Pre nego što počnete da paničite, evo kako se ove godine možete nositi sa stresom i održite porodična okupljanja zabavnim i svečanim.
1. Pusti druge da pomognu
Neka svi donesu svoje omiljeno jelo. Na taj način je svaki član porodice bitan deo obroka ili zabave. Ako neko ne želi da kuva ili peče, neka donese cveće, neku igru ili tanjire i salvete.
Foto: Shutterstock
2. Poštujte razlike
Ne možete menjati nečije ponašanje ili mišljenje na jednom okupljanju. Budite uzor i pokažite poštovanje prema mišljenju svih prisutnih. Ako postoji tema koja stvara previše konflikta za vas ili druge članove porodice, pokušajte da je izbegnete. Najčešći primeri su politika i religija.
3. Držite se svojih granica
Granice su u redu kad je reč o tome šta govorite svojoj porodici ili prijateljima na večerama. Nemojte da budete previše direktni – pokažite da imate takta. Poštujte privatnost drugih.
Zauzvrat, postavite ograničenja za druge. Nije vreme da pitate svoju odraslu decu da li idu na sastanke ili kada će imati decu. Ne shvatajte lično kad drugi ne žele da dele svoje brige ili probleme sa vama.
4. Budite inkluzivni
Svi trebaju da se osećaju posebno i važno. Dajte sve od sebe da pomognete ostalim članovima da se tako osećaju. Ponekad pohvale i primećivanje drugih smanjuju stres i sukob. Primetite novu haljinu svekrve, novu frizuru svog brata ili novi automobil rođaka.
Foto: Shutterstock
5. Budite osetljivi na tuđe potrebe
Budite svesni ko dolazi na porodična okupljanja. Deci trebaju igre, igračke i druge diverzije. Stvorite prostore koji dopuštaju gostima da se šire i "rade svoje". Na primer, ugodan ugao sa udobnom stolicom i nekim časopisima.
Goste obavestite da su dobrodošli kako bi se udobno smestili. Ujedno prilagodite posebne potrebe svojih gostiju za ishranu. Ponudite nekoliko alternativnih jela i nemojte se uvrediti ako ne mogu da pojedu sve što ste pripremili.
6. Neka bude lagano
Istraživanja pokazuju da smeh i smejanje menjaju raspoloženje ljudi. Ispričajte smešnu priču ili neku šalu. Igre i aktivnosti na otvorenom takođe smanjuju napetost u porodici i uvek su zabavni.
Ali, igrajte igre koje ne zahtevaju mnogo veština ili prethodnih znanja, kao što su neke jednostavnije igre kartama ili druge nekonkurentske timske igre.